• Światowy Dzień Zespołu Downa

          • 21.03.2024 r.

            21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

            W tym dniu wszyscy okażmy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Nawet małe gesty mają znaczenie, mogą pomóc zwalczać i przełamywać stereotypy i zniwelują bariery rodzące się w naszym społeczeństwie.

          • Mały Konkursu Recytatorski-wyniki

          • Udostępniamy i z radością zawiadamiamy, że do kolejnego etapu Małego Konkursu Recytatorskiego zakwalifikowała się uczennica klasy VII Abigail Lipińska.

            Gratulujemy serdecznie i trzymamy kciuki za powodzenie podczas eliminacji powiatowych.

          • Akademia dziecka i rodzica-warsztaty: lęki dziecięce

          • Akademia dziecka i rodzica rozpoczęła już swoją działalność. Ostatnio uczniowie klasy III oglądali film oraz rozmawiali z naszym szkolnym pedagogiem Panią Anną Lewicką na temat lęku.

            Film „Orion i ciemność” przedstawia chłopca, który obdarzony wielką wyobraźnią stawia czoła swoim lękom podczas niezapomnianej podróży przez noc z nowym przyjacielem – uśmiechniętym olbrzymem o imieniu Ciemność.

            Dla rodzica

            Lęki dziecięce – co warto o nich wiedzieć i jak pomóc dziecku?

            Lęki dziecięce mogą przybierać różną postać: obawy, strachu, niepokoju, niechęci czy wycofania. Lęk dziecięcy jest złożony i ma różne podłoże. Dodatkowo w psychologii mamy też pojęcie, takie jak lęk rozwojowy. To lęk, który może pojawić się w danym okresie życia dziecka i najczęściej sam mija. Na różne okresy, etapy życia dziecka przypadają różne lęki rozwojowe. Jednak nad lękami możemy pracować, a rola rodzica – bezpiecznego opiekuna jest znacząca. Dowiedz się jak wspierać i pomagać dziecku w trudnych sytuacjach.

            Na początku warto zaznaczyć, że lęk sam w sobie nie jest zły i ma swoją pozytywną stronę. Pełni w naszym życiu funkcję ostrzegawczą. Informuje nas o zagrożeniu, ale ma też funkcję motywacyjną. Mobilizuje nas np. do pracy, kiedy wcale nie mamy na to ochoty. Jednak lęk, któremu towarzyszy nadmierny niepokój i częste unikanie, jest już już rodzajem leku, który może nas niepokoić.

            Dodatkowo lęki dziecięce mogą być tzw. lękami rozwojowymi. Są to lęki, które mogą pojawić się w danym okresie życia dziecka i najczęściej sam mija, są naturalnym zjawiskiem, które pojawiają się u większości dzieci. Na różne okresy czy etapy życia dziecka przypadają różne lęki rozwojowe. I tak np. trzy i czterolatki mogą bać się ciemności, czy zwierząt; a siedmiolatki włamywaczy, czy potworów spod łóżka. Warto wiedzieć o istnieniu lęków rozwojowych, bo będziemy oczywiście się im przyglądać i nimi opiekować, ale nie powinny one nas szczególnie niepokoić. Na poniższej grafice może sprawdzić z jakimi lękami dziecięcymi mogą mierzyć się dzieci w konkretnym wieku:

            Jakie są rodzaje zaburzeń lękowych?

            Wśród zaburzeń lękowych wyróżniamy między innymi:

            lęk separacyjny (zaburzenia separacyjne),

            fobie proste,

            lęk społeczny,

            uogólnione zaburzenie lękowe.

            Warto wiedzieć, że zaburzenia lękowe często ze sobą współwystępują. Jeżeli dziecko wykształciło na pewnym etapie życia np. lęk separacyjny, może ono także później wykształcić inne lęki, np. fobie proste. Dodatkowo lęki współwystępują z innymi zaburzeniami, np. zaburzeniami nastroju czy ADHD.

            Zaburzenie separacyjne pojawia się mniej więcej w okolicach 18 miesiąca życia i zanikają w okresie przedszkolnym. Pojawiają się ponownie kiedy dziecko idzie do szkoły. Objawią się nadmiernym lękiem i niepokojem w sytuacjach dot. rozdzielenia od osoby do której dziecko jest przywiązane. Co ciekawe, lęk też może dotyczyć rozstania nie tylko z osobami, ale też z miejscem np. z domem. Może również być obserwowany w sytuacjach wyobrażeniowych – tzn. dziecko boi się separacji, sytuacji, które mogłyby spowodować rozłąkę, zamartwia się tym. To będą te sytuacje kiedy dziecko boi się, że ono lub rodzic zachoruje, nie chce spać bez rodzica lub poza domem, obawia się, że ktoś oddzieli je od rodzica.

            Fobia prosta – jak sama nazwa wskazuje, jest reakcją na prosty bodziec wywołujący lęk. To może być lęk przed pająkami, ciemnością, burzą. Uogólnione zaburzenia lękowe dotyczą najczęściej dzieci od 3/4 klasy i objawia się nadmierną obawą, lękowym oczekiwaniem, dużym niepokojem, który się utrzymuje i nie dotyczy konkretnej aktywności, ale wielu. Przy tym rodzaju zaburzenia lękowego możemy zaobserwować dodatkowo takie objawy jak kłopoty ze snem, trudności z koncentracją czy ciągłe poczucie napięcia.

            Lęk społeczny – charakteryzuje się znacznym niepokojem lub lękiem, który, dotyczy sytuacji społecznych. W przypadku dzieci dotyczy między innymi relacji z rówieśnikami. Jest to rodzaj lęku, który może być przeoczony przez rodziców, bo dziecko z lękiem społecznym może bardzo dobrze radzić sobie w sytuacjach rodzinnych, a w sytuacjach z rówieśnikami np. zastygać i/lub zamykać się w sobie.

            Lęki dziecięce – jakie są przyczyny?

            Jeżeli chodzi o możliwe przyczyny, możemy wymienić: temperament dziecka, czy jego trudne doświadczenia tj. traumy czy wypadki. Są to czynniki, które jako rodzice, nie zawsze mogą Państwo kontrolować. Ale oprócz tych bardziej oczywistych czynników możemy wymienić inne, na które rodzice i opiekunowie dzieci mają realny wpływ.

            Będą to między innymi: lękowe reakcje rodziców – np. w sytuacji, kiedy rodzic sam zmaga się ze swoimi lękami. Dziecko jest świetnym obserwatorem. Dlatego w pracy z dzieckiem z zaburzeniem lękowym, zachęcam rodziców do przyjrzenia się swoim reakcjom, których świadkiem jest dziecko. Jeżeli rodzic bardzo boi się latać, a dziecko może to zaobserwować, być może okaże się, że żadne zapewnienia o bezpieczeństwie podróży samolotem nie pomogą, gdy dziecko widzi, że rodzic – jego opiekun i gwarant bezpieczeństwa, sam nie czuje się bezpiecznie. Kolejnym czynnikiem wzmacniającym lęk może być nadmierna ostrożność w kierunku dziecka, nadmierna troska, czy wyręczanie dziecka. Tu możemy zwrócić uwagę na np. komunikaty, które kierujemy do dziecka:

            Nie idź sam.

            Nie bierz, bo się skaleczysz.

            Uważaj, bo spadniesz.

            Lepiej sam nie próbuj.

            Lub właśnie wyręczanie dziecka.

            Czynniki wzmacniające lęki dziecięce

            Do tej grupy czynników – wzmacniaczy lęku dziecka możemy dorzucić również przyzwolenie na to, aby dziecko unikało sytuacji lękowych. Tu postawię duży wykrzyknik, bo przyzwolenie na unikanie jest częstą strategią, którą przyjmujemy chcąc ochronić dziecko przed nieprzyjemnymi uczuciami. To będą np. te sytuacje, kiedy pozwalamy dziecku z lękiem społecznym nie chodzić do szkoły lub zwalniamy je z kartkówki, której dziecko się obawia. Z drugiej strony do tej listy możemy dopisać reakcje typu wyśmiewanie lęków dziecka, bagatelizowanie ich, krytykowanie. Dzieje się tak być może dlatego, że obiekty wywołujące lęk dziecka, mogą być nieracjonalne dla dorosłych. Bo dlaczego dziecko ma się bać ciemności, skoro przecież nie grozi mu w niej niebezpieczeństwo albo dlaczego niby boi się potworów, skoro one nie istnieją? Warto jednak pamiętać, że nawet jeżeli obiekt wywołujący lęk dziecka nie jest prawdziwy, tzn. jest nierealny, to lęk dziecka jest jak najbardziej realny.

            Innym czynnikiem wzmacniającym lęk może być okłamywanie dziecka, które nie pozwala dziecku przygotować się do sytuacji. Dodatkowo wpływa negatywnie na poczucia zaufania wobec opiekuna. To będą np. te sytuacje, kiedy przed wizytą u stomatologa zapewniamy dziecko, że nie będzie bolało, chociaż wcale nie jesteśmy tego pewni, albo że pani na szczepieniu tylko obejrzy rączkę.

            Jakie mogą być konsekwencje zaburzeń lękowych?

            Zaburzenia lękowe bywają trudne do wyłapania przez rodzica. Najczęściej towarzyszą innym zaburzeniom oraz mogą się przeróżnie objawiać. Jedne dzieci to będą ciche i grzeczne dzieci, rodzic nigdy nie usłyszy skarg z przedszkola. Inne mogą w związku ze swoim lękiem reagować napięciem czy agresją, co też nie będzie nam niekiedy pasować do obrazu dziecka lękowego.

            Warto jednak przyglądać się lękom dziecięcym, ponieważ mają one wpływ na doświadczenia dziecka: dziecko, któremu towarzyszy lęk, może unikać nowych lub trudnych doświadczeń – szybko rezygnować, nie wykorzystywać okazji. Lęk może towarzyszyć mu w relacjach rówieśniczych, co z kolei może mieć wpływ na umiejętności społeczne dziecka; na jego powodzenia i niepowodzenia szkolne, ponieważ dzieci z lękiem społecznym, mogą wiedzieć/znać odpowiedź czy rozwiązanie i jednocześnie unikać odpowiedzi. Dodatkowo zaburzenia lękowe bardzo często widoczne są pod postacią doznań z ciała – dziecko, które doświadcza lęku może skarżyć się na bóle głowy, brzucha, nudności, kłopoty ze snem, szybkie bicie serca, czy bóle mięśni. Możemy mieć wrażenie, że dziecko jest ciągle spięte. Lękowi i napięciu z nim związanemu mogą towarzyszyć także nerwowe nawyki dziecka, jak obgryzanie paznokci, czy miętoszenie ubrania.

            Jak pomóc dziecku?

            Dobra wiadomość jest taka, że nad lękami dziecięcymi możemy pracować, a rola rodzica – bezpiecznego opiekuna jest znacząca. Naszymi sprzymierzeńcami na pewno będzie empatia, czy budowanie poczucia bezpieczeństwa dziecka. Oczywiście połączenie tych dwóch elementów nie musi być proste. Jak jednocześnie okazać empatię i zrozumienie dla lęków dziecka, a z drugiej zapewniać je, że jest bezpieczne. Te postawy jednak wcale się nie wykluczają. Możemy okazać zrozumienie dla samego lęku dziecka, a jednocześnie podkreślać, że jest bezpiecznie, że jesteśmy obok. Empatyczny rodzic, to rodzic, który daje przestrzeń, nie bagatelizuje, nie moralizuje, słucha.

            Poza empatią, ważnym elementem będzie zachęcanie dziecka do aktywności. Stawienia przed nim wyzwań, które jest w stanie pokonać, przeszkód do przeskoczenia. Nie musimy dziecka zabezpieczać, choć odruchowo, często chcemy właśnie to zrobić – ochronić je przed nieprzyjemnym uczuciem lęku. Warto jednak pamiętać, że chociaż lęk nie jest komfortowy, nie jest też groźny. Dziecko ma uczyć się go oswajać, oczywiście metodą mały kroków, ale nie uciekać przed nim. I tu powracam do wykrzyknika. Jeszcze raz zachęcam do tego, by starać się nie przyzwalać na unikanie lęku przez dziecko. Nie odwoływać obecności dziecka na przyjęciu, które powoduje niepokój. Nie dzwonić do trenera, że dziecko jest chore, kiedy boi się zagrać w meczu piłki nożnej. Zalecam unikać unikania, chociaż bywa to bardzo trudne.

            Techniki relaksacyjne

            I ostatni element, który jest mi bardzo bliski, to nauczenie dziecka sposobów samokojenia. Jednym z takich sposobów jest relaksacja. Techniki relaksacyjne to metody, które mogą przynieść ulgę i uspokoić zarówno myśli, jak i ciało dziecka podczas odczuwania lęku. Organizm u dzieci lękowych często funkcjonuje w stanie napięcia i ciągłej gotowości. Nauka relaksacji to supermoc, która pomoże radzić sobie nie tylko z aktualnym lękiem dziecięcym, ale też z napięciem w przyszłości.

             

            źródło informacji: https://www.terpa.eu/leki-dzieciece/

          • Wyniki konkursu z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

          • W mijającym tygodniu Pani Dyrekror oraz Pani Olga Taratajcio-nasza specjalistka od języka ojczystego, wręczyły nagrody za udział w Szkolnym Konkursie Poprawnościowym - wiedzy o języku polskim w praktyce. Konkurs odbył się 21. lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

            Nagrody otrzymali:

            I miejsce - Abigail Lipińska

            II miejsce - Krystian Retkowski

            III miejsce - Rafał Zacharski

            Zwycięzcom składamy gratulacje .

            Podczas apelu przedstawiono najmilszą nauczycielkę naszej szkoły, wybraną przez społeczność szkolną, którą została Pani Lidia Szifer-Neryng oraz najsympatyczniejsze uczennice, którymi zostały: Joanna Jurek, Oliwia Sokołowska oraz Abigail Lipińska. Plebiscyt zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet .

          • Konkurs matematyczny

          • Konkurs matematyczny

            Regulamin konkursu

            1. Cele:

            - rozwijanie inwencji twórczej uczniów

            - dzielenie się pomysłami

            - rozwijanie zainteresowań logiczno-matematycznych wśród uczniów.

            2. Zadaniem uczestników jest wykonanie naturalnej „eko” matematycznej zabawki/ pomocy matematycznej, która posłuży do celów nabywania umiejętności matematycznych.

            Uczestnicy wykonują jedną pracę w dowolnym formacie przestrzennym, która może łączyć różne techniki i materiały, jednak w szczególności materiały trwałe.

            4. Przy ocenie będą brane pod uwagę zgodność z tematem, kreatywność i wyobraźnia, estetyka, trwałość wykonanej pomocy .

            5. Termin składania prac 11.03.2024 - 27.03.2024 r.

            6. Prace składane po terminie nie będą brane pod uwagę.

            7. Prace przechodzą na własność organizatora.

            8. Prace należy składać do Pani Sylwii Dąbrowskiej, sala numer 9.

            9. Do każdej pracy dołączyć należy metryczkę (imię i nazwisko autora oraz klasę).

            10. Organizatorzy przewidują drobne upominki dla najciekawszych i najbardziej pomysłowych prac.

            11. Podsumowanie zostanie podane na stronie internetowej szkoły oraz mediach społecznościowych..

            Informacji dodatkowych udziela Pani Sylwia Dąbrowska, sala numer 9.

          • Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną

          • REGULAMIN KONKURSU

            NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ- 2024 r.

            1. Cele konkursu

            • Popularyzowanie i kultywowanie tradycji, zwyczajów wielkanocnych związanych

            z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą;

            • Pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palm w obrzędowości ludowej;

            • Zaprezentowanie przez mieszkańców społeczności lokalnej własnych pomysłów oraz

            technik wykonania palm wielkanocnych;

            • Rozbudzanie inwencji twórczej;

            • Integracja społeczności lokalnej.

            2. Zadanie konkursowe

            • Konkurs ma charakter otwarty;

            • Zadaniem uczestników jest wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej powyżej 0,5 m;

            • Materiał do wykonania palmy (naturalny): żarnowiec, bukszpan, trzcina, bazie, suche kwiaty, krepina, wstążka, wydmuszki, bibuła itd.;

            • Palmy oceniane będą w dwóch kategoriach:

            I kat.– szkoła podstawowa, klasa 0-III

            II kat.– szkoła podstawowa, klasy IV-VIII

            • Prace powinny być oznaczone metryczką przytwierdzoną do palmy, zawierającą informacje, tj.: Imię i nazwisko uczestnika, klasa.

            3. Prace należy składać do dnia 15.03.2024 r. w klasie nr 8- do p. Zofii Kuty.

            4. Rozstrzygnięcie konkursu 18.03.2024 r.

            Oceny prac dokona specjalnie do tego celu powołane jury. Przy ocenie prac pod uwagę będzie brana głównie pomysłowość, inwencja twórcza wykonawców, technika i estetyka wykonania oraz nawiązanie do tradycji, wielkość palmy. Decyzja jury jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.

            Laureaci konkursu otrzymają słodkie upominki.

            Po rozstrzygnięciu konkursu wszystkie palmy zostaną dostarczone do M-GOK w Pełczycach na gminny konkurs.

          • Szkolny konkurs na stroik wielkanocny

          • REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU NA STROIK WIELKANOCNY

            Przedmiotem konkursu jest wykonanie stroika wielkanocnego z naturalnych materiałów.

            Prace oceniane będą w następujących kategoriach wiekowych:

            • Kategoria I- uczniowie klas I-III;

            • Kategoria II- uczniowie klas IV-VIII.

            Cele konkursu:

            1. Rozwijanie wyobraźni oraz pobudzenie aktywności twórczej uczniów;

            2. Angażowanie uczniów w działalność pozalekcyjną;

            3. Propagowanie tematyki związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych.

            Warunki konkursu:

            1. Stroik może być wykonany w dowolnej wielkości i dowolnym kształcie, przy zastosowaniu dowolnych technik i użyciu dowolnych materiałów naturalnych takich jak m.in.: siano, słoma, gałązki, susz itp., wstążki, dekoracje i kwiaty sztuczne itp.

            2. Do każdego stroika należy dołączyć metryczkę z imieniem i nazwiskiem autora.

            3. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę.

            4. Stroik należy dostarczyć do świetlicy szkolnej do 26 marca 2024 r.

            5. Palma Wielkanocna i pisanka nie jest stroikiem wielkanocnym, a więc nie będzie uznana. Jednak wykonanie własnoręcznie pisanki i umieszczenie jej jako np. główny element na stroiku (lub wianku np. z gałązek wierzby) jest prawidłowe.

            6. Stroiki należy wykonać indywidualnie. Ocenie będą podlegać prace własnoręcznie wykonane, jednak dopuszczalne jest zastosowanie jako dodatek gotowych elementów.

          • Bal karnawałowy

          • W naszej szkole przed Wielkim Postem odbył się bal karnawałowy oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I-III.

            Zabawa była wyśmienita, humory dopisywały każdemu.

            Teraz wspominamy ten czas na fotografiach.

          • Nowy monitor interaktywny w naszej szkole!

          • Nasza szkoła wzbogaciła się w ostatnim czasie o nowy monitor interaktywny. Monitor ofiarowali Państwo Kiełbasa, nasi serdeczni przyjaciele od wielu lat.

            Monitor interaktywny to urządzenie, które pozwoli naszym uczniom korzystać z nowoczesnych technologii, programów edukacyjnych i w znaczym stopniu ułatwi i uatrakcyjni naukę.

            SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

          • Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

          • Regulamin

             

            I.

             1. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest imprezą dla amatorów – otwartą dla uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i osób dorosłych.

             

            W Konkursie nie mogą uczestniczyć studenci i absolwenci kierunków artystycznych wyższych uczelni teatralnych i muzycznych oraz kierunku pedagogika muzyki / wychowanie muzyczne w wyższych uczelniach artystycznych i nieartystycznych.

             

            Zapis nie dotyczy akompaniatorów.

             

            2. Warunki udziału w Konkursie są następujące:

            1. Przygotowanie i zgłoszenie repertuaru nieprezentowanego

            w poprzednich OKR, ani w innych konkursach:

                      - recytatorskich,

                      - poezji śpiewanej,

                      - teatrów jednego aktora

             i odpowiadającego założeniom wybranego turnieju (dział II Regulaminu).

             

            Repertuar wykonany w przeglądzie stopnia najniższego nie może być zmieniony.

             

             b. Wypełnienie i złożenie karty zgłoszenia uczestnika. Podpisanie karty jest równoznaczne  z wyrażeniem zgody na wyszczególnione w karcie działania organizatora, objęte i regulowane przepisami o ochronie danych osobowych.

             

             3. KARTĘ ZGŁOSZENIA UCZESTNIKA

            a. należy złożyć w sekretariacie organizatora najniższego w województwie stopnia Konkursu – w terminie przez niego ustalonym.

             b. Karta zgłoszenia może być złożona tylko w jednym województwie. Zapis ten obejmuje również przeglądy w Wojsku Polskim i Polskim Związku Niewidomych (dział IV Regulaminu).

            4.  Konkurs prowadzony jest w drodze wielostopniowych eliminacji – środowiskowych, miejskich, powiatowych / rejonowych, wojewódzkich.

             

            a. Wojewódzcy organizatorzy Konkursu:

            - tworzą wojewódzką sieć eliminacji (miejsca, terminy, kontakty),

            - ustalają zasady kwalifikacji laureatów do przeglądu wojewódzkiego.

             

            b. Obowiązuje przeprowadzenie minimum dwóch stopni eliminacji w województwie.

             

            c. Przeglądy wojewódzkie odbywają się w nieprzekraczalnym terminie do 26 maja 2024 roku, dla wszystkich turniejów OKR.

             

             5. Przeglądy finałowe wraz z warsztatami odbywają się wg poniższego kalendarza:

             

            • turniej teatrów jednego aktora – 13 – 15 czerwca 2024 roku w Słupsku.

             • turnieje recytatorski i wywiedzione ze słowa – 19 – 22 czerwca 2024 roku w Ostrołęce

            • turniej poezji śpiewanej – 26 – 29 czerwca 2024 roku we Włocławku.

             

            6. Główny organizator Konkursu ma prawo dokonania zmian w ustalonym terminarzu przeglądów. Zmiany odnoszące się do przeglądów finałowych są konsultowane z gospodarzami tych przeglądów.

             

             7. OKR jest imprezą o charakterze artystyczno-edukacyjnym: organizatorzy wszystkich przeglądów zapewnią uczestnikom udział w zajęciach seminaryjnych i warsztatowych oraz możliwość indywidualnej rozmowy z członkami Komisji Konkursowych.

             

             8. Uczestnicy, a także ich opiekunowie – instruktorzy, nauczyciele – na każdym etapie Konkursu mają prawo zgłosić do organizatora właściwego etapu pytania, uwagi i propozycje we wszystkich sprawach związanych z OKR, z wyłączeniem werdyktu, który pozostaje w kompetencji Komisji Konkursowej.

             

            II

             

            69. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI

             

             

            Eliminacje gminne: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pełczycach

            14.03.2024 r. godz. 11.00

             

            Karty zgłoszeń przyjmowane będą do 11.03.2024 r.

             

             

            Warunki uczestnictwa

             

            Konkurs jest imprezą otwartą, adresowaną do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. Warunkiem uczestnictwa jest:

            -         zgłoszenie we właściwym terminie udziału w przeglądzie stopnia najniższego,

            -         przygotowanie interpretacji nie prezentowanego wcześniej repertuaru.

             

            Repertuar zgłoszony i wykonany w przeglądzie stopnia najniższego nie może być zmieniany w dalszych eliminacjach. Wykonawca może reprezentować tylko jedną instytucję.

            Konkurs prowadzony jest w formie czterech turniejów.

             

            1. TURNIEJ RECYTATORSKI

             

            Uczestnicy Turnieju Recytatorskiego występują w  dwóch kategoriach:

            • młodzieży szkół ponadgimnazjalnych
            • dorosłych

             

            Repertuar

            Repertuar obejmuje 3 utwory w całości lub fragmentach – 2 wiersze i prozę

            Uczestnicy zgłaszają do prezentacji 2 utwory (wiersz i prozę). Łączny czas trwania prezentacji nie może przekroczyć 10 minut. Komisja Konkursowa może zwrócić się

            o wykonanie drugiego wiersza.

            Wykonywane mogą być utwory opublikowane w książkach lub prasie literackiej.

             

             

            1. TURNIEJ POEZJI ŚPIEWANEJ

             

            1. Uczestnicy tylko soliści  występują bez podziału na kategorie.

            2. Wykonawca jest solistą.

            3. Repertuar obejmuje:

            • 3 utwory śpiewane
            • 1 utwór recytowany

            4. W odniesieniu do repertuaru śpiewanego obowiązują następujące zasady:

            • wykonywane  mogą być wiersze, które zostały opublikowane w książkach lub w prasie literackiej;
            • Przynajmniej jeden utwór musi mieć nowo skomponowaną muzykę;
            • uczestnicy mogą wykonać trzeci utwór z tekstem własnym.

            5. Do prezentacji uczestnik zgłasza 2 utwory śpiewane, 1 recytowany i ewentualnie może zgłosić jako dodatkowy- śpiewany utwór z tekstem własnym.

            (Do przeglądów wojewódzkich włącznie prezentacja utworu recytowanego jest obowiązkowa).

             

            Łączny czas ich wykonania nie może przekroczyć 12 minut.

             

            6. Do akompaniamentu może być stosowany 1 instrument, mały zespół  muzyczny   (do 3 osób), bądź wcześniej dokonane nagranie (półplayback).

            7. Prezentowanie utworu znanego i posiadającego określony autorski kształt wykonawczy dopuszcza się tylko wówczas, gdy uczestnik opracował nową własną interpretację.

             

            1.  TURNIEJ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA

             

            1. Uczestnicy turnieju występują bez podziału na kategorie.
            2. Pierwszy stopień eliminacyjny ustala wojewódzki organizator Konkursu.
            3. Uczestnicy przygotowują spektakl w oparciu o dowolny materiał literacki.

             

            Czas trwania spektaklu nie może przekroczyć 30 minut.

             

            1. WYWIEDZIONE ZE SŁOWA

            Jest to turniej dla poszukujących nowych form wypowiedzi. Dla przykładu – występ, który nie jest recytacją, a nie stał się jeszcze teatrem; łączenie –

            w obrębie jednego utworu – mówienia ze śpiewem, śpiewu z ruchem. Takie propozycje muszą jednak wychodzić od słowa i pozostawać z nim w związku, być próbą jego interpretacji, sprawdzenia jego relacji z innymi językami sztuki.

            Obowiązują następujące zasady:

             

            1. Uczestnicy występują bez podziału na kategorie.
            2. Repertuar jest dowolny (np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów).
            3. Dowolna forma prezentacji (np. teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, dźwiękiem, ruchem, rekwizytem).

            Czas występu nie może przekroczyć 7 minut.

             

            III.

            1. Do oceny wykonawców powołane zostaną przez organizatorów przeglądów Komisje Konkursowe, właściwe dla stopnia przeglądu.

            2. W skład Komisji wchodzą fachowcy z dziedziny recytacji, kultury mowy, literatury, reżyserii oraz muzyki.

             3. W skład Komisji stopnia wojewódzkiego powinni wejść:

            - przedstawiciel organizatorów przeglądów niższego stopnia;

            - przedstawiciel Rady Artystycznej 69. OKR.

             4. Nie mogą być jurorami:

            a. wykonawcy uczestniczący w Konkursie;

            b. instruktorzy – dotyczy przeglądu, w którym biorą udział ich podopieczni.

            5. Komisje Konkursowe dokonują oceny wg następujących kryteriów:

                 * dobór repertuaru (wartości artystyczne utworów oraz ich dobór do

                    możliwości wykonawczych uczestnika),                              

                      * interpretacja utworów,

                      * kultura słowa,

                      * ogólny wyraz artystyczny.

            W Turnieju Wywiedzione ze słowa Komisje Konkursowe uwzględniają ponadto:

                      * celowość użycia środków pozasłownych (np. kostiumu, dźwięku,

                         elementów scenografii i innych) wspomagających interpretację,

                      * kompozycję sceniczną występu.

            W Turnieju Teatrów Jednego Aktora Komisje Konkursowe uwzględniają również:

                      * opracowanie dramaturgiczne,

                      * opracowanie reżyserskie,

                      * realizację programu (np.scenografia, muzyka, kompozycja gestu i ruchu

                        Scenicznego, kostium).

            W Turnieju Poezji Śpiewanej Komisje Konkursowe uwzględniają także:

                      * zgodność muzyki z charakterem wiersza,

                      * muzykalność i warunki głosowe wykonawcy,

                      * wartości artystyczne muzyki.

             

            6. Podstawą do sformułowania werdyktu jest wysłuchanie przez każdego członka Sądu Konkursowego – wszystkich uczestników przeglądu.

             

            1. Ostateczny werdykt jest ustalany w drodze wspólnej dyskusji Komisji Konkursowej. W przypadku równego podziału głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego.
            2. Decyzja Komisji  jest ostateczna!
            3. Komisja  Konkursowa ma obowiązek uzasadnienia werdyktu ogólnego

            w takcie spotknia warsztatowego dla uczestników i instruktorów.

            1. Uczestnicy mają prawo do zwracania się do Sądu Konkursowego o uzasadnienie oceny swojej prezentacji – w dniach trwania przeglądu.

            IV.

             

            1. Kwalifikacja wykonawców do przeglądów stopnia wyższego wynika z hierarchii miejsc ustalonej przez Komisje Konkursowe.

             1. Z przeglądów wojewódzkich Komisje Konkursowe typują:

            - w turnieju recytatorskim– do 2 wykonawców w każdej kategorii;

            - w turnieju wywiedzione ze słowa– 1 wykonawcę;

             - w turnieju teatrów jednego aktora – 1 wykonawcę oraz rekomendują dodatkowo

             1 wykonawcę – przesyłając rejestrację video jego spektaklu – na adres organizatora spotkania finałowego;

            - w turnieju poezji śpiewanej – 1 wykonawcę oraz rekomendują dodatkowo

            3 wykonawców– przesyłając rejestrację prezentacji na adres organizatora spotkania finałowego.

            2. Status przeglądu wojewódzkiego OKR mają konkursy recytatorskie przeprowadzone w Wojsku Polskim – w ramach Konkursu „Konfrontacje Sceniczne” – oraz w Polskim Związku Niewidomych. Zasady oceny oraz kwalifikacja laureatów do przeglądów finałowych OKR odbywa się zgodnie z regulaminem 69. OKR.

             

            V.

             

             1.  Uczestnicy przeglądów wszystkich stopni otrzymają dyplomy i upominki ufundowane przez sponsorów i organizatorów.

             2.  Najlepsi uczestnicy przeglądów finałowych mogą otrzymać:

            a. w turnieju recytatorskim i turnieju wywiedzione ze słowa

            - 2 nagrody główne – w obu kategoriach w turnieju recytatorskim;

            - nagrodę główną w turnieju wywiedzione ze słowa;

            - nagrody za szczególnie odkrywczą interpretację poezji;

             - nagrodę publiczności;

             - nagrody i wyróżnienia za twórcze poszukiwania interpretacyjne;

            - nagrodę specjalną Prezesa TKT za interpretację utworu Zbigniewa Herberta,

            b. w turnieju teatrów jednego aktora

             - nagrodę główną;

            - nagrodę publiczności;

             - nagrody specjalne za aktorstwo, reżyserię, scenariusz.

            c. w turnieju poezji śpiewanej

            - nagrodę główną;

            - nagrodę publiczności;

            - nagrody i wyróżnienia za interpretację i kompozycję.

            3.  Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej powoła Radę Artystyczną OKR, stanowiącą organ doradczy w programowych i artystycznych sprawach Konkursu.

            W skład Rady wchodzą przedstawiciele głównego organizatora oraz gospodarzy przeglądów finałowych, konsultanci TKT, zaproszeni instruktorzy.

             

            VI.

             

            ZASADY ORGANIZACYJNE

             

            1. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski prowadzi Towarzystwo Kultury Teatralnej,

            w bezpośredniej współpracy z organizatorami etapów wojewódzkich.

             2. Sekretariat organizatora mieści się w Zarządzie Głównym TKT, 02-309 Warszawa, ul. Słupecka 9 lok. 3; tel. 22 635-71 -27; e-mail; tkt@tkt.art.pl

             3. Na szczeblu województw i niższych Konkurs prowadzą wojewódzcy organizatorzy.

             4. Wojewódzcy organizatorzy po zakończeniu przeglądów wojewódzkich dokonają oceny realizacji założeń programowych, organizacyjnych oraz poziomu artystycznego a wnioski i propozycje przekażą Towarzystwu Kultury Teatralnej.

            5. Zadaniem głównego oraz wojewódzkich organizatorów jest:

            - popularyzacja Konkursu;

            - zapewnienie pomocy metodycznej wykonawcom i instruktorom;

            -zapewnienie środków oraz właściwych warunków dla przeprowadzenia przeglądów oraz zajęć metodyczno-warsztatowych.

            6. Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej pokrywa podstawowe koszty przygotowania i przeprowadzenia przeglądów finałowych, zastrzegając sobie prawo wprowadzenia akredytacji dla wykonawców na częściowe pokrycie kosztów pobytu.

            Informacje, pliki do pobrania: www.tkt.art.pl

             

             

          • Uwaga nowe konkursy

          •  „Najpiękniejsza palma wielkanocna”  oraz „Najładniejsza pisanka”

            Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pełczycach

            ogłasza

            konkursy na

            „Najpiękniejszą palmę wielkanocną”

            „Najładniejszą pisankę”

            Celem konkursów jest propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy i pisanki w obrzędowości ludowej. Konkursy stwarzają okazję do indywidualnej i grupowej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm i pisanek ze zwróceniem szczególnej uwagi na oryginalność i estetykę wykonania pracy.

             Warunki uczestnictwa w konkursach:

            1. Konkursy kierowane są do przedszkolaków, dzieci, i młodzieży ze szkół podstawowych, oraz do osób dorosłych z terenu Gminy Pełczyce.
            2. W konkursach mogą brać udział prace indywidualne i zespołowe.
            3. Każdy uczestnik lub zespół może zgłosić dwie własnoręcznie wykonane prace (palma i pisanka).
            4. Praca zgłoszona do konkursu winna być zaopatrzona w czytelną metryczkę przytwierdzoną do palmy lub pisanki zawierającą następujące informacji: imię i nazwisko autora lub nazwa zespołu, kategoria wiekowa (I, II, III, IV, V), adres i telefon, imię i nazwisko opiekuna.
            5. Warunkiem udziału jest wykonanie palmy wielkanocnej z użyciem naturalnych tworzyw i tradycyjnych form zdobniczych. Pisanka – forma dowolna.
            6. Prace należy składać do dnia 19.03.2024 r. w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pełczycach, ul. Starogrodzka 12, codziennie w godz. 8.00 – 15.00.
            7. Powołane przez organizatorów jury przyzna nagrody i wyróżnienia

             w pięciu kategoriach wiekowych:
            I.   – przedszkole,
            II.  – klasy I-III,
            III. – klasy IV-VI,
            IV. – klasy VII, VIII
            V.  – młodzież szkół średnich i dorośli.

            1. Główne kryteria oceny prac:
              - różnorodność użytych materiałów;
              - tradycyjne techniki tworzenia motywów;
              - walory estetyczne (kompozycja, dobór barw, architektura bryły);
              - nawiązanie do tradycyjnych palm wielkanocnych i pisanek.
            1. Prace nie zgłoszone lub nie dostarczone w wymaganym terminie nie będą brały udziału w konkursie.
            2. Uroczyste wręczenie nagród rzeczowych i dyplomów odbędzie się

            w każdej placówce oświatowej, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

            1. Zgłoszenie na konkurs pracy jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na jej pozostawienie do dyspozycji Organizatorów.
            2. Wyniki konkursów zawierające dane nagrodzonych autorów zostaną podane do publicznej wiadomości w mediach i na stronie internetowej www.mgokpelczyce.pl.
            3.  Wzięcie udziału w konkursie oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika (w zakresie imienia, nazwiska, klasy, szkoły/instytucji/placówki, adresu i nr telefonu) oraz jego nauczyciela/instruktora/opiekuna (w zakresie imienia, nazwiska) przez Organizatorów.
            4. Wzięcie udziału w konkursie oznacza również wyrażenie zgody Organizatorom na publikację danych osobowych w zakresie imienia, nazwiska, klasy, szkoły/instytucji/placówki na stronie internetowej www.mgokpelczyce.pl a także na upublicznienie danych osobowych podczas uroczystego wręczenia nagród rzeczowych i dyplomów.

             

            Zapraszamy do współpracy nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców oraz wszystkich chętnych.

            Informacje związane z konkursami można uzyskać pod numerem telefonu +48957685075.


            Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach!

             

          • Zapoznanie ze standardami ochrony małoletnich

          • Uczniowie klas I-III

            Uczniowie klas I-III zostali zapoznani ze skroconą wersją standardardów ochrony małoletnich. Odbyły się pogadanki wychowawców, które przybliżyły uczniom oraz rodzicom w sposób dostępny zagadnienia dotyczące tematu. Nie obyło się bez ciekawych dyskusji.

            Kadra pedagogiczna oraz pozostali pracownicy szkoły zapoznali się z pełną wersją tego dokumentu. Wersja skrócona została umieszczona na naszej stronie internetowej natomiast pełna wersja Standardów Ochrony Małoletnich jest dostępna w naszym sekretariacie oraz w bibliotece szkolnej. 

             

          • Konkurs palm i pisanek wielkanocnych

          •   Serdecznie zapraszamy do udziału

             

             w XXI  Konkursie Palm i Pisanek Wielkanocnych.

             

            Finał odbędzie się 23 marca 2024 r. w Sali Wiejskiej w Nowogródku Pomorskim

            Dla laureatów  konkursu przewidziane są nagrody. Jesteśmy przekonani, że  spośród kategorii konkursowych uczestnicy znajdą te, które będą dla nich ciekawym wyzwaniem.

            Prosimy o rozpropagowanie poniższego dokumentu wśród osób mogących wziąć udział w naszym konkursie.

               

            ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W WARSZTATACH RĘKODZIELNICZYCH

            Ozdabianie jajek i zajączków wielkanocnych 

             

            Regulamin XXI Konkursu

            „Palm i Pisanek Wielkanocnych”

             

            ORGANIZATOR:

            ·                 Gmina Nowogródek Pomorski,

            ·                 Wiejski Ośrodek  Kultury  w Nowogródku Pomorskim

             CELE :

            •                  propagowanie twórczości ludowej poprzez popularyzację twórczości własnej            

                         związanej ze Świętami Wielkanocnymi

            •                  promocja  tradycyjnej sztuki kulinarnej i rękodzieła ludowego

            •                  ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej związanych z okresem                                                       

                         Wielkanocy

            •                  aktywizacja młodzieży i dorosłych w kierunku uprawiania sztuki ludowej

            •                  zorganizowanie wystawy prac konkursowych

             

            ZASADY I PRZEBIEG KONKURSU:

             1.  Udział w konkursie jest dobrowolny.

             2.  Prace będą oceniane wg następujących grup wiekowych:

            ·              Grupa przedszkolna (grupy przedszkolne wykonują pracę zbiorową –  pisanki       

                       lub plamę)

            ·              7-10 lat;

            ·              11-13 lat;

            ·              14-17 lat;

             w kategoriach:

            kategoria

             ilość

            Ilość autorów

            technika

            pisanka

            2-3 sztuki

            Indywidualnie

            tradycyjna

            palma

            1 szt.

            indywidualnie

            tradycyjna

             

            ·                 Dorośli (18+) w następujących kategoriach konkursowych:

             

            kategoria

            ilość

            Ilość autorów

            technika

            babka wielkanocna

            1 szt.

            indywidualnie

            tradycyjna

            stroiki wielkanocne

            1 szt.

            indywidualnie

            tradycyjna

            pisanka

            2-3 sztuki

            indywidualnie

            tradycyjna

            palma

            1 szt.

            (indywidualnie lub grupowo)

            tradycyjna

             

             

            1.               Kryteria oceny:

            ·                 nawiązanie do tradycji,

            ·                 ogólne wrażenie estetyczne,

            ·                 pomysłowość,

            ·                 bogactwo użytych materiałów.

             

            1.               Uczestnik/uczestnicy mogą wziąć udział w więcej niż w jednej kategorii     

                         konkursowej.

            2.               Prace konkursowe należy dostarczyć do  Biblioteki Publicznej w Karsku

                         ul. Pionierów 15/3, kod 74-305 Karsko  do 18 marca 2024 r. do godz. 20:00.

                                Baby Wielkanocne  prosimy o przywiezienie w dniu 23 marca 2024 r.

                              w godz. 10:00 - 12:00 - Sala Wiejska w Nowogródku Pomorskim.

                                Każda praca musi posiadać umocowaną metryczkę (metryczka musi być                      

                              przytwierdzona do pracy)

                              - imię  nazwisko autora pracy/nazwa grupy,

                                     - miejscowość/ szkoła,

                             - kategoria wiekowa,

                             - kategoria konkursowa,

                            - opiekun (w przypadku osób niepełnoletnich),

                                    - numer telefonu

                                    oraz „Kartę zgłoszenia”.

             

            3.                Prace nadesłane pocztą  powinny być odpowiednio zabezpieczone przed      

                         zniszczeniem. Przesłane na adres:

                               Biblioteka Publiczna

                               ul. Pionierów 15/3

                               74-305 Karsko

            Koszt przesyłki pokrywa uczestnik

            4.               Termin nadsyłania prac  do 15 marca 2024 r.

            5.               Dostarczenie w terminie prac spełniających warunki konkursu oznacza      

                         akceptację przez uczestnika niniejszego „Regulaminu konkursu”.

            6.               Oceny prac dokona powołana przez Organizatora komisja konkursowa, która    

                         przyzna nagrody i dyplomy. Decyzja komisji jest ostateczna i nie podlega                

                         odwołaniu.

                          Ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 23 marca 2024 r.    

                           w sali wiejskiej w Nowogródku Pomorskim o godz. 13:00.

            7.               Odbiór nagród osobiście  w dniu rozstrzygnięcia  konkursu lub do dnia        

                         23 kwietnia 2024 r. w Bibliotece Publicznej w Karsku. Nagrody nieodebrane w

                          terminie wracają do organizatora.

            8.               Po konkursie  organizator  o przyznanych nagrodach i wyróżnieniach udzieli    

                        informacji indywidualnie lub pod tel. 95 747 80 70.    

                        

            9.               Wszelkich dodatkowych informacji udziela:

             

                         Wiejski Ośrodek Kultury : Tel. 95 747 80 70

            10.            Prace nie będą zwracane, przechodzą na własność  organizatora.

             

             Program:

            10:00 – 12:00 Prace przygotowawcze do imprezy, przyjmowanie bab konkursowych, powołanie komisji do oceny Bab Wielkanocnych.

             

            12:10  Komisja ocenia  Baby  Wielkanocne

             

            Podczas trwania imprezy  czynne będą następujące stanowiska:

            –                 sołeckie stoiska wystawiennicze,

            –                 warsztaty rękodzielnicze: Ozdabianie jajek i zajączków wielkanocnych

            –                 pokonkursowa degustacja bab wielkanocnych,

            –                 degustacja potraw wielkanocnych.

             

            13:00   Ogłoszenie wyników XXI Konkursu Palm i Pisanek Wielkanocnych.

            15:00 Zakończenie imprezy.

             

            Oprawa muzyczna: Firma LIVE MUSIC