• GMINNY KONKURS „ O ŻYCIU ŚW. FRANCISZKA”

          • GMINNY KONKURS „ O ŻYCIU ŚW. FRANCISZKA”

            Święty Franciszek przyjaciel przyrody

            I INFORMACJE WSTĘPNE

            1. Organizatorem gminnego konkursu „ O życiu św. Franciszka” jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Będargowie.

            2. Celem konkursu jest:

            – przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci św. Franciszka z Asyżu- patrona ekologów;

            – zainteresowanie młodzieży wiedzą religijną;

            -zachęcenie uczestników konkursu do życia na wzór św. Franciszka np. dbanie o środowisko;

            - odkrywanie i rozwijanie uzdolnień uczniów - wyobraźni plastycznej;

            - współpraca ze szkołami i przedszkolami w gminie.

            3. Konkurs organizowany jest na czterech poziomach edukacyjnych:

            -konkurs dla dzieci w wieku przedszkolnym;

            –konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych (klasy I-III);

            –konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych (klasy IV-V);

            – konkurs wiedzy o św. Franciszku dla uczniów szkół podstawowych (klasy VI-VIII).

            II WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE PLASTYCZNYM :

            1. Uczestnicy posługując się dowolnymi technikami przygotowują pracę plastyczną będącą ilustracją hasła konkursu „Święty Franciszek przyjaciel przyrody”.

            2. Wymagany format – A-3 . Dopuszcza się tylko prace wykonane na papierze.

            3. Pracę należy podpisać czytelnie z tyłu, podając dane autora (imię i nazwisko, szkoła, klasa).

            4. Pracę należy dostarczyć do 24 maja 2024 r.

            Możliwości doręczenia prac konkursowych:

            a) Nadesłanie pocztą na adres: SP im. Jana Pawła II Będargowo 14 73-260 Pełczyce;

            b) Osobiste dostarczenie pracy;

            c) Przekazanie prac nauczycielowi/opiekunowi.

            5. Spośród nadesłanych prac Jury wybierze po trzy najlepsze w każdej kategorii, przewidziane jest również przyznanie wyróżnień.

            6. Komisja konkursowa przy ocenie prac będzie brała pod uwagę: - nawiązanie do tematu pracy; - pomysłowość; - estetykę wykonania; - oryginalność; - wyraz artystyczny; - samodzielność.

            III WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE WIEDZY:

            1. Konkurs będzie miał formę testu z pytaniami zamkniętymi.

            2. Trzy osoby zgłoszone przez szkołę zgłębiają życiorys św. Franciszka, korzystają z dostępnych na stronie internetowej organizatora źródeł wiedzy i dołączonych do regulaminu.

            3. Termin zgłoszeń szkół: do 06.05.2024 r. Konkurs odbędzie się 28 maja ok. godz. 11:00 w budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Będargowie (sala gimnastyczna).

            4. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy, zaś laureaci- nagrody.

            5. Informacje o uczestnikach i laureatach konkursu zostaną udostępnione na profilu organizatora na Facebooku. Zostaną tam też umieszczone fotografie przebiegu konkursu.

            DODATKOWE INFORMACJE. Udział w konkursie jest równoznaczny z udzieleniem przez Rodziców zgody na publikację wizerunku oraz imienia dziecka na stronie internetowej szkoły.

            Uwagi organizacyjne:

            Bliższych informacji na temat konkursu można zasięgać pod adresem mailowym:

            szkola@bedargowosp.pl

             

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • Święto Narodowe 3 Maja upamiętnia rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. Dla nas Polaków to niezwykle ważna data.

            29 kwietnia 1919 r. Sejm Ustawodawczy uznał rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja za święto narodowe odrodzonego państwa. Po wojnie komunistyczne władze zastąpiły je obchodami święta 1 maja, a w 1951 roku całkowicie je zniosły. Po zmianie ustroju, ustawą z kwietnia 1990 roku, 3 maja znów przywrócono jako święto narodowe.

            Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Została ustanowiona ustawą rządową przez Sejm Czteroletni. Stworzono ją w celu zlikwidowania wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła też liberum veto. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane przez jej zwolenników za moment kluczowy w realizowanym od początku panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego programie reform.

            Dziś obchody Święta Konstytucji 3 maja odbywają się w całym kraju. Polacy biorą tego dnia udział w uroczystych nabożeństwach, pokazach wojskowych, obywatelskich zgromadzeniach i innych imprezach towarzyszących.

            3 maja Kościół Katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości biskupi zaproponowali papieżowi ustanowienie święta Maryi Królowej Polski w dniu 3 maja, tak aby podkreślić związek tego święta z pierwszą polską konstytucją uchwaloną 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni.

          • Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

          • „Flaga, nasz najważniejszy obok godła symbol narodowy, choć formalnie ustanowiona dopiero w 1831 r., od wieków towarzyszyła Polakom we wszystkich przełomowych wydarzeniach historycznych. Miłość do biało-czerwonej łączy naszą wspólnotę, daje nam siłę i nadzieję. Podczas 123 lat zaborów żyła w sercach naszych rodaków jako symbol wolnego i niepodległego państwa. Była świadkiem narodzin Niepodległej, Powstania Warszawskiego, Grudnia’70, „Solidarności” i oporu w stanie wojennym. Towarzyszyła naszym żołnierzom podczas Bitwy o Anglię i walk o Monte Cassino. Pamiętajmy o tym, szanujmy fakt, że przetrwaliśmy jako wspólnota – także dzięki symbolom narodowym – i bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami!” – napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polski.

            2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

          • Diecezjalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotyczno - Religijnej

          • Wyniki konkursu

            Z wielką radością informujemy, że w sobotnie przedpołudnie Abigail Lipińska zajęła II miejsce w XXII Diecezjalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotyczno - Religijnej w kategorii klas VII-VIII

            Ogromne gratulacje!

            Abi przygotowywała się pod czujnym okiem Pani Olgi Taratajcio.

          • Słynni bogowie

          • Lekcja języka polskiego w praktyce 

            Piątoklasiści prezentowali dziś sylwetki bogów greckich. Wśród bóstw zdecydowanie rządził Zeus, pan Olimpu Uczniowie wykazali się nie tylko kreatywnością i wyszukanymi strojami, ale również wiedzą na temat mitologii greckiej.

             

          • Wystawa pt:”Kobietą być-portrety sławnych Polek”

          • Wernisaż klasy III

            Klasa 3 nie zwalania tempa, tworzy, wymyśla, rysuje, maluje i sztukę swoją prezentuje .

            Uczniowie klasy 3 z wychowawcą Sylwią Dąbrowską zorganizowali wernisaż– uroczyste otwarcie wystawy pt:”Kobietą być-portrety sławnych Polek” dla naszej Pani Dyrektor. Temat związany był z omawianymi zagadnieniami dotyczącymi kobiet, ich osiągnięć oraz wpływem na społeczeństwo, naukę, sztukę, kulturę. Młodzi adepci sztuki plastycznej dowiedzieli się, że kluczem do sukcesu jest ciężka praca, dążenie do realizacji marzeń, systematyczność, wytrwałość, dobro, życzliwość oraz chęć do stawania się najlepszą wersją siebie. „Bo chcieć to móc”.

            Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia- jak to być powinno:), następnie uczniowie poprowadzi gościa po poszczególnych zakątkach wystawy. Był dział martwa natura, który zainspirowany został pracami Olgi Boznańskiej, następnie zaprezentowano działy portretu kolejnych wielkich Polek: Marii Skłodowskiej-Curie, Wisławy Szymborskiej, Anny Andegaweńskiej, Elżbiety Zawackiej, Grażyny Bacewicz oraz Wandy Rutkiewicz.

            Nie obyło się bez ciekawej dyskusji z naszym gościem na temat prac, wykonawców oraz treści merytorycznych, z którymi uczniowie zapoznali się podczas zajęć dydaktycznych.

            Jak zawsze takie spotkania dają uczniom oraz wychowawcy wiele do myślenia, zachęcają do działania, tworzenia i poszerzania swoich horyzontów.

          • ZAPROJEKTUJ WŁASNĄ PASIEKĘ!

          • Konkurs

            !!!!Uwaga konkurs!!!!


            ZAPROJEKTUJ WŁASNĄ PASIEKĘ!

            Zapraszamy do udziału w konkursie graficznym adresowanym dla uczniów klas IV-VIII.

            Cele konkursu:

            1. Wykonanie pracy w edytorze graficznym;

            2. Rozwijanie kreatywności w przygotowaniu projektu;

            3. Propagowanie wśród dzieci i młodzieży grafiki komputerowej, jako nowego środka wyrazu w twórczości artystycznej;

            4. Aktywizacja uczniów w środowisku szkolnym;

            5. Popularyzacja wiedzy na temat życia pszczół, ich znaczenia dla życia człowieka i przyrody;

            6. Zwrócenie uwagi na konieczność propagowania idei ochrony przyrody wynikającą z ciągle malejącej ilości pasiek i postępującej degradacji środowiska.

            Warunki uczestnictwa:

            • konkurs polega na zaprojektowaniu i wykonaniu pracy w dowolnym programie graficznym, będącą ilustracją pasieki;

            • praca powinna składać się z elementów graficznych samodzielnie wykonanych w programach graficznych typu freeware, shareware lub komercyjnych, jeżeli uczestnik posiada licencje na oprogramowanie;

            • dopuszczalne jest użycie fragmentów zdjęć z licencją do ponownego wykorzystania w celach niekomercyjnych lub pochodzących z darmowych banków zdjęć, ew. zdjęcia własne;

            • każdy uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedna pracę,

            • pracę należy:

            - wydrukować i na odwrocie podpisać: imię i nazwisko, klasa - wydrukowaną pracę należy przekazać organizatorowi konkursu

            lub

            - przesłać na adres e-mail: zlotaelaa@gmail.com w formacie JPG opisując w następujący sposób: imię i nazwisko_klasa, np. AnnaKowalska_kl.4

            do 26 kwietnia 2024 r.,

            Kryteria oceny:

            • zgodność z tematem,

            • umiejętność stosowania narzędzi do edycji grafiki komputerowej,

            • estetyka wykonania,

            • oryginalność spojrzenia autora na tematykę.

          • Poszukiwania wiosny

          • Lekcja w terenie klasy III

            Mamy to szczęście, że tu i teraz mieszkamy na wsi, blisko natury, w otoczeniu śpiewu ptaków, zieleni, pięknych drzew, pół uprawnych, lasów, ścieżek rowerowych. Wiosna już na dobre zagościła za naszymi oknami, przyroda w szybkim tempie budzi się do życia, a my uczniowie klasy III ją podziwiamy i o niej się uczymy. W ramach ostatnio omawianych tematów wybraliśmy się na spacer po pobliskiej okolicy w celu poszukiwań oznak wiosny w naszym najbliższym otoczeniu oraz na polach. Dyskutowaliśmy na temat prac przygotowawczych w ogrodzie oraz na polu, o tym, co ważne podczas czynności przygotowawczych oraz o rodzajach zbórz, roślin, o drzewach i zwierzętach.

            „Wiosna, ach to ty…”

          • Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki.

          • Matematyka znajduje się w pogodzie.

            Zmagania klasy III z matematyką w ramach projektu ogólnopolskiego Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki.

            Tym razem szukaliśmy odpowiedzi, gdzie ta nasza matematyka znajduje się w pogodzie.

            W trakcie części teoretycznej uczniowie i uczennice przypomnieli sobie elementy pogody i wyszukali ich połączenie z matematyką.

          • Warsztaty pszczelarskie robienia świec z wosku pszczelego

          • W dniu wczorajszym w naszej szkole odbyły się warsztaty pszczelarskie robienia świec z wosku pszczelego w ramach projektu Fundacja Pszczoła Bohater.

            Nasi odbiorcy-uczniowie klas I-III byli przygotowani wyśmienicie. Zaprezentowali się we własnoręcznie zrobionych na tę okazję opaskach oraz strojach nawiązujących do naszych pszczółek.

            Po zaprezentowaniu techniki robienia świec oraz krótkiej pogadance, którą wygłosiła nasza Pani Dyrektor, dzieci przystąpiły do pracy. Powstały piękne świece, których zapach zachwycał i niósł się po holu naszej szkoły.

            Efekty oceńcie sami .

            #FundacjaPszczolaBohater

          • Pamiętamy

          • 19 rocznica śmierci Jana Pawła II

            Pamiętamy...

            Dziś mija 19 rocznica śmierci naszego patrona, papieża Jana Pawła II. Zmarł w Watykanie, w wigilię niedzieli Bożego Miłosierdzia, 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37.

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 02.04.2024 r.

            2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości Autyzmu.

            Autyzm jest poważnym zaburzeniem rozwoju dziecka. Jest to zaburzenie neurorozwojowe, związane z nieprawidłową pracą mózgu. Autyzm może się objawiać w różny sposób u poszczególnych osób. Ale bez względu na indywidualną manifestację objawów, wszystkie osoby z autyzmem mają trudności w zakresie relacji społecznych, porozumiewania się, wyobraźni, sztywnością zachowań. Trudności te mogą mieć różny stopień nasilenia. W efekcie niektóre osoby z autyzmem są bardzo głęboko zaburzone – nie potrafią nawiązywać kontaktów z innymi osobami, nie mówią i nie komunikują się w inny sposób (np. mimiką, gestami), mają dużo stereotypowych zachowań, manieryzmów ruchowych, podczas gdy u innych objawy są słabo nasilone i osoby te mogą prowadzić w miarę zwykłe życie. Autyzm jest zaburzeniem, które trwa całe życie. Oznacza to, że z autyzmu się „nie wyrasta”. Autyzm, Zespół Aspergera, autyzm atypowy, całościowe zaburzenia rozwojowe nieokreślone, należą do grupy tak zwanych całościowych zaburzeń rozwojowych (CZR), inaczej określanych jako spektrum zaburzeń autystycznych (ASD).

            Oto 12 sygnałów, których nie wolno bagatelizować:

            1. Brak kontaktu wzrokowego.

            2. Powtarzanie gestów.

            3. Powtarzanie tych samych zwrotów.

            4. Wrażliwość na bodźce.

            5. Słaba koordynacja ruchowa.

            6. Samotna zabawa, izolowanie się.

            7. Bezpośredniość.

            8. Obsesyjne zainteresowanie w jednej dziedzinie.

            9. Brak reakcji na imię- niezapamiętywanie imion.

            10. Przyzwyczajenie do przedmiotów, unikanie zmian.

            11.Napady złości bez przyczyny i wybuchy śmiechu nieadekwatne do sytuacji.

            12. Unikanie kontaktu werbalnego i fizycznego.

          • Kartki świąteczne

          • Od zawsze wiadomo, że aby efektywnie się uczyć warto wykorzystywać jak najwięcej zmysłów i doskonalić wiedzę poprzez ćwiczenie różnych umiejętności. Także manualnych. To taki rodzaj nauki przez zabawę, który dzieciaki najbardziej lubią. Dlatego też ostatnio, uczniowie klasy 7 i 8 wykonywali na lekcji kartki świąteczne oraz poznawali zwyczaje wielkanocne jakie panują w Niemczech. Wszystkie prace były piękne, więc postanowiliśmy się nimi pochwalić.

            Uczniowie klasy 7 i 8 wraz z panią Lidią Zawłocką, życzą Państwu Frohe Ostern- Wesołych Świąt

          • Witaj Wiosno!

          • Powitnie Wiosny!

            Leci pliszka

            spod kamyczka:

            -Ja się macie dzieci!

            Już przybyła

            wiosna miła,

            już słoneczko świeci!

            Poszły rzeki w

            świat daleki,

            płyną het – do morza;

            A ja śpiewam,

            a ja lecę,

            gdzie ta ranna zorza! (M. Konopnicka, Powitanie wiosny)

            Choć bocian do naszej wsi zawitał w tym roku 9 marca, to nasza społeczność szkolna, jak co roku tradycyjnie powitała wiosnę 21 marca. Klasy młodsze, przedszkolaki, uczniowie klas starszych przegonili z przytupem, zrobioną przez ósmoklasistów Marzannę.

            Nasze Panie wraz z uczniami do tego dnia przygotowywały się już dużo wcześniej. Dzieci tworzyły i zaczepiały wiosenne dekoracje. Kolorowe motyle, kwiatki oraz liście w różnych odcieniach zieleni na dobre zagościły w naszych szkolnych salach. Zrobiło się wiosennie, lekko i kolorowo . Pięknie udekorowane klasy, prace plastyczne, pełne kolorów, gry i zabawy sportowe wprowadziły wszystkich w doskonały radosny, wiosenny nastrój. Tego dnia nikt nie był smutny. Aż chciało się śpiewać za słynnym utworem Marka Grechuty „Zapachniało, zajaśniało wiosna, ach to ty „Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty” Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty

            Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty

            Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty

            Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty…”

            Dodatkową atrakcją był słodki poczęstunek watą cukrową, którą mogliśmy skosztować, dzięki zakupionej na takie właśnie okazje maszynie. Trzeba przyznać, że uśmiech dzieci był bezcenny,

            Tego dnia nie zapomnieliśmy również o kolorowych skarpetkach , które symbolicznie założyliśmy, aby solidaryzować się z osobami chorymi na zespół Downa. Uczniowie mogli obejrzeć i porozmawiać z Paniami również o tej wspaniałej inicjatywie. Oby takich dni było coraz więcej…

          • To co w życiu ważne!

          • Akademia dziecka i rodzica-warsztat literacki: klasa III

            Akademia dziecka i rodzica nie zwalnia tempa i porusza ważne kwestie związane z wychowaniem.

            Tym razem na zaproszenie wychowawczyni oraz uczniów na spotkanie czytelnicze, które jest już tradycją w klasie trzeciej, przybyła mama Bartosza. Przeczytała ona trzy opowiadania dotyczące przyjaźni, wybaczania oraz szacunku do każdej pracy, bez wyjątku. Przyjaźń bezcenna w obecnych czasach, wybaczać, trudne zadanie, ale potrzebne każdemu z nas, aż w końcu szacunek do pracy.

            Staramy się wpajać młodemu pokoleniu, to co najważniejsze, to co sami chcemy, aby w naszym życiu było istotne. Bez przyjaźni trudno żyć, bez zgody, wzajemnego szacunku do tego co robimy i życia w zgodzie z samym sobą również trudno. Chcemy, aby nasi podopieczni kierowali się dobrem, wyrozumiałością, aby dbali o swoj dobrostan, o to co wspólne i bez czego nie da się żyć mądrze, dobrze i wartościowo.

          • Międzynarodowy Dzień Poezji

          • 21.03.2024 r.

            Na zajęciach języka polskiego uczniowie klas IV- VII zamienili się dziś w poetów Celebrowali Międzynarodowy Dzień Poezji, który obchodzimy właśnie 21. marca

            Wykorzystując starą, zniszczoną już książkę, stworzyli wiersze z odzysku Prace zostały dodatkowo ozdobione przez autorów

            Może wśród naszych uczniów jest przyszły laureat konkursu literackiego

            Na pewno każdy może być dziś z siebie dumny, bo powstały cudne wiersze, niektóre refleksyjne, inne żartobliwe i wesołe.