• Powodzenia!

          • Egzamin Ósmoklasisty

            Drodzy Ósmoklasiści

            W najbliższych dniach rozpocznie się dla Was czas wyjątkowej próby. Kończycie edukację w naszej szkole i przystępujecie do egzaminu ósmoklasisty. Lata zdobywania wiedzy, nabywania wielu niezbędnych umiejętności, realizowania się w działalności pozaszkolnej, wszechstronnego rozwoju intelektualno-osobowościowego pozwolą Wam osiągnąć rezultaty o jakich marzycie.

            Życzymy, aby osiągnięte przez Was wyniki stały się, nie tylko potwierdzeniem rzetelnej wiedzy, jaką zdobyliście w murach naszej szkoły, ale pozwoliły Wam przekroczyć kolejny próg w edukacji. Ufamy, że przystąpicie do egzaminów ósmoklasisty z należytą powagą i rozwagą, godną odpowiedzialności młodego człowieka.

            Drodzy Ósmoklasiści! Zrealizujcie wszystkie swoje marzenia i cele, niech to, co trudne przychodzi Wam z łatwością, a to co na pozór niewykonalne będzie dla Was jedynie drobną przeszkodą na drodze dochodzenia do sukcesów.

            Połamania piór!

            Dyrekcja

            Grono Pedagogiczne, Pracownicy

            oraz Samorząd Uczniowski.


            ​​​​​​​

          • Egzamin Ósmoklasisty

          • Najważniejsze terminy i informacje

            Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty 2023 – terminy

            Zacznijmy od tego, kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty 2023. W tym roku został on przesunięty na stałe z kwietnia na maj. W 2022 roku egzamin ten również został przeprowadzony w maju, jednak tylko ze względu na pandemię. Od przyszłego roku majowy termin będzie ustawowy i będzie obowiązywał w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym.

            Termin główny egzaminu ósmoklasisty:

            • maj —  w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym;
            • styczeń — w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym.

            Termin dodatkowy:

            • czerwiec — szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym;
            • maj — w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym.

            W dodatkowym terminie egzamin będą mogli zdawać ci uczniowie, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli tego zrobić w pierwszym terminie. To też wyjście awaryjne dla uczniów, którzy musieli z jakichś powodów przerwać już rozpoczęty egzamin. W czerwcu będą mogli zdać powtórkę egzaminu.

            Harmonogram testu ósmoklasisty w 2023 — majowy termin główny

            • 23 maja (wtorek) – egzamin ósmoklasisty, język polskiego (start: 9:00)
            • 24 maja (środa) – egzamin z matematyki (start 9:00)
            • 25 maja (czwartek) – egzamin ósmoklasisty z angielskiego lub innego języka nowożytnego (start 9:00)

            Jak wygląda egzamin ósmoklasisty 2023– najważniejsze informacje

            Egzamin ósmoklasisty to cykl pisemnych testów: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Język wybiera uczeń ósmej klasy spośród tych, jakich uczył się w ramach zajęć obowiązkowych. MEN wskazuje, że uczniowie mogą wybrać: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski.

            W porównaniu z rokiem ubiegłym nie będzie czwartego egzaminu z przedmiotu obowiązkowego. Ósmoklasiści nie muszą zatem dodatkowo skupiać się na biologii, chemii, fizyce, geografii czy historii.

            W arkuszach egzaminacyjnych, jakie dostaną ósmoklasiści, zawarte będą zadania:

            • otwarte – takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź,
            • zamknięte – takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych.

            Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2023?

            Pierwszego dnia testów uczniowie kończący szkołę podstawową będą mierzyć się z egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego. Na rozwiązanie zadań przewidziano 120 minut.

            Kolejny dzień to zmagania z egzaminem z matematyki, który ma trwać 100 minut.

            Najmniej czasu uczniowie dostaną na rozwiązanie zadań na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego lub innego wybranego języka nowożytnego. Jedynie 90 minut.

            To trzeci i ostatni dzień sprawdzania wiedzy uczniów ósmych klas.

            Jakie przybory można zabrać na egzamin ósmoklasisty w 2023?

            Na egzaminie każdy z uczniów powinien mieć długopis lub pióro obowiązkowo z czarnym tuszem. Na teście z matematyki można mieć linijkę. Każdy zdający egzamin może też mieć przy sobie butelkę wody. Jednak należy pamiętać o tym, że powinna stać przy nóżce stolika.

            Ile trzeba mieć procent, żeby zdać egzamin ósmoklasisty?

            Egzamin zdaje każdy, kto do niego przystąpił i go ukończył. Nawet gdy uzyska 0%.  Wynik egzaminu nie ma też wpływu na ukończenie szkoły podstawowej. Jednak jest brany pod uwagę podczas naliczania punktów na zakończenie szkoły podstawowej. A te są istotne podczas rekrutacji do szkół średnich.

            Ile punktów można dostać za egzaminie ósmoklasisty?

            Każdy uczeń po zakończeniu ósmej klasy szkoły podstawowej może zdobyć maksymalnie 200 punktów:

            • maksymalnie 100 za wynik egzaminu ósmoklasisty,
            • i maksymalnie 100 za oceny na świadectwie.

            Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty?

            Wyniki egzaminów mają zostać ogłoszone do 3 lipca 2023. Zaś szkoły do 6 lipca mają dostać zaświadczenia.

            Wyniki na zaświadczeniach zostaną przedstawione w procentach i na skali centylowej. Dzięki temu uczniowie zobaczą porównanie swoich wyników z wynikami wszystkich innych zdających w tym samym roku.

            Co trzeba umieć na egzamin ósmoklasisty i jak się przygotować?

            Egzamin ósmoklasisty ma zbadać poziom wiedzy ucznia kończącego naukę w szkole podstawowej.

            W 2023 roku do egzaminu podejdą uczniowie, którzy dużą część kształcenia realizowali zdalnie. Działo się tak z powodu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. W związku z tym w roku 2023 egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Czyli zawężonego katalogu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Podobnie będzie w roku 2024.

            Z zakresem materiału, jaki uczeń powinien mieć opanowany na tym etapie można się zapoznać na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W zakładce „Egzamin ósmoklasisty”.

            Podczas przygotowywania się do egzaminu warto skorzystać z pomocy naukowych. Pomogą one w uporządkowaniu wiedzy zdobytej na przestrzeni lat. Podczas przygotowywania się do testów warto postawić na repetytoria dla ósmoklasistów. Szeroką ofertę repetytoriów dla ósmoklasistów znajdziecie tutaj.

            Uczniowie powinni też poćwiczyć rozwiązywanie testów. Arkusze z egzaminami poprzednich roczników można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Są do pobrania za darmo.

             

            Do egzaminu warto się przygotować, tym bardziej że jest na to jeszcze trochę czasu. Za wszystkich tegorocznych ósmoklasistów trzymamy kciuki.

             

          • Spacerem po wiedzę!

          • W dniu wczorajszym klasa II wybrała się na spacer po okolicy w celu pogłębienia wiedzy na temat środowiska naturalnego, które nas otacza. Celem naszej wycieczki była wizyta u miejscowego gospodarza, który opowiedział nam o swojej pracy, narzędziach i maszynach pracy, a także przedstawił nam środki ochrony roślin oraz sposoby ochrony środowiska przed szkodliwymi substancjami.

            Dziękujemy Panu Mariuszowi Nowakowi za przekazanie nam wartościowych treści.

          • Technika z Laboratoria Przyszłości

          • Tym razem Nasza klasa piąta na lekcji techniki wykonywała obróbkę parowo-cieplną odzieży czyli …. PRASOWAŁA.

            Uczniowie na początku zapoznali się z obowiązującymi zasadami BHP. Poznali narzędzia do prasowania ręcznego i zorganizowali sobie stanowisko do pracy. Należy dodać, że intensywnie wzięli się do pracy. Było widać po nich skupienie i precyzje, a ubrania pod ich ręka pięknie się „prostowały”.

            Myślimy, że nie jeden rodzic skorzysta z nowych umiejętności naszych piątoklasistów w domu  :)

            Wszystkie narzędzia do prasowania zostały zakupione z programu Laboratoria Przyszłości.

            Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Zajęcia sportowe

          •  

            KS Skrzydlaci Będargowo zaprasza dzieci i młodzież do udziału w zajęciach sportowych (piłka nożna, nordic walking ,rajdy rowerowe). Zajęcia prowadzone będą dwa razy w tygodniu, od 1-go czerwca do 31-go sierpnia ,przez uprawnionego instruktora. Wymagana jest zgoda opiekunów. Wszyscy uczestnicy będą ubezpieczeni od nieszczęśliwych zdarzeń.

            Zapisy u Prezesa LKS SKRZYDLACI- Jan Iwańczyk. Zapraszamy!

          • Natalka i Antek: Moduł VII-Matematyka w parku.

          • Za nami niestety już ostatni moduł przygód Natalki i Antka w świecie wielkiej matematyki.

            Moduł ten dotyczył matematyki w parku.

            Naszym zadaniem było zapoznanie się z tematem, omówienie kart pracy, stworzenie planu parku oraz spacer w pięknych okolicznościach przyrody.

            Z racji tego, że parku, jako takiego u nas nie ma, to sami sobie go wyczarowaliśmy. Wyobrażaliśmy sobie, że ławki przed szkołą stoją na jednej z alejek naszego parku, że plac zabaw jest częścią naszego parku, ze drzewa otaczające boisko tworzą kolejną cześć. Zabawa była przednia. Uczniowie klasy II wzorowo przygotowali swoje plany, z miłą chęcią udali się na spacer w ciepłych promieniach słońca. Pogoda sprzyjała pięknym kadrom.

            Kończyny nasze zmagania z projektem w tym roku szkolnym. Wytrwaliśmy dzielnie do samego końca, realizując wszystkie VII modułów.

          • Mistrzyni Szymborska

          • Realizaja projektu

            Dnia 09.05.2023 r. odbyło się prawdziwe spotkanie poetyckie w holu naszej małej, klimatycznej szkoły.

            Zgromadziliśmy się dość licznie w celu realizacji jednego z punktów naszego planu związanego z Projekt "MISTRZYNI SZYMBORSKA".

            Uczniowie klas starszych IV, V oraz dwie uczennice klasy III recytowali oraz czytali wiersze naszej polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. Każdy występ nagrodzony został gromkimi brawami.

            Wszystko przy specjalnie zaaranżowanym miejscu, aby móc wczuć się w postać prawdziwej poetki/poety na spotkaniu autorskim wśród prawdziwej publiki.

            Bardzo dziękujemy Pani Anecie Pałgan, za dobór utworów oraz przygotowanie młodzieży do występu.

            Sylwia Dąbrowska & Ewa Malinowska

            Będzie nam miło, jak zostawicie ślad po sobie

            Projekt "MISTRZYNI SZYMBORSKA"

          • Spotkanie Rodzin Szkół im.Jana Pawła II

          • Szczecin, 09.05.2023 r.

            Przedstawiciele naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Beatą Nowak uczestniczyli w dzisiejszym spotkaniu Rodzin Szkół im.Jana Pawła II.

            Zapraszamy do lektury krótkiej noty oraz galerii zdjęć z tego wydarzenia.

            Jak dobrze jest być częścią czegoś Wielkiego .

             

            Zdjęcia pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/kuratorium.szczecin

          • XXII Bieg Bursztynowy im. Wojciecha Eckerta

          • Pełczyce, 06.05.2023 r.

            W sobotę 6 maja 2023 r. w Pełczycach odbył się XXII Bieg Bursztynowy im. Wojciecha Eckerta. Nasi uczniowie w bardzo licznej grupie wystartowali i zajęli wysokie miejsca medalowe. W poszczególnych kategoriach miejsca na podium zdobyli:

            Kategoria kl. 0

            I miejsce Szymon Galant

            III miejsce Michalina Abraś

            Kategoria kl. 1

            I miejsce Alicja Oszczyk

            Kategoria kl. 2

            I miejsce Róża Neubert

            II miejsce Hanna Dukindorf

            Kategoria kl. 3

            III miejsce Oliwia Sokołowska

            III miejsce Maksym Buchok

            Kategoria kl. 5-6

            I miejsce Hanna Tazow

            I miejsce Jakub Drzewiecki

            II miejsce Krystian Retkowski

            Kategoria kl. 7-8

            II miejsce Wiktoria Rakowska

            Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników za chęć wzięcia udziału i godne reprezentowanie Naszej Szkoły.

          • Szkolny finał konkursu " Lekturiada - w poszukiwaniu urody słowa"

          • Dnia 5 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się finał konkursu „ Lekturiada – w poszukiwaniu urody słowa". Do finału konkursu zakwalifikowała się Wiktoria Rakowska. Uczennica będzie reprezentowała naszą szkołę na konkursie w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

            Gratulujemy!

          • Tydzień owocowo-warzywny

          • Oj dzieje się u nas dzieje 🥰😉

            Ostatnio również w murach naszej szkoły odbył się tydzień owocowo-warzywny. Zadaniem uczniów było przedstawienie owców i warzyw z jak najlepszej strony. Uczniowe musieli wykazać się nie lada pomysłowością i oryginalnością. Każda klasa miała przedstawiać owoce/warzywa w sposób najbardziej kreatywny, zachęcający do zjedzenia, tworząc kolorowe gazetki, pisząc pomysłowe i oryginalne hasła. Celem tego projektu było zachęcenie społeczności szkolnej do jak najczęstszego sięgania po minerały i witaminy zawarte w zdrowych produktach. Na koniec zaproszona Pani Dietetyk podsumowała nasze działania w swojej prezentacji, przedstawiając w sposób praktyczny piramidę zdrowia oraz omawiając z uczniami wpływ cukru na nasz organizm.

            Zachęcamy do galerii zdjęć!

            🍅🍇🍈🍊🍌🌽🍅🍆🥒🥔🥕🌶️

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • Uczniowie naszej szkoły wystawili dla pozostałych uczniów bardzo ciekawą prezentację wydarzeń związanych z dniem 3 maja.

            Zachęcamy do galerii zdjęć oraz do zapoznania się z krótką notą historyczną.

            Z kart historii…🇵🇱

            Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Adam Stanisław Krasiński. Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu.

            Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

            KONSTYTUCJA 3 MAJA – NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W PRAWIE

            Konstytucja wprowadzała:

            trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, co miało na celu zapobieżenie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.

            Konstytucja:

            potwierdzała przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu, mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo nabywania szlachectwa, dawała miastom prawo do wysłania na Sejm 24 plenipotentów jako swoich przedstawicieli, którzy mieli głos w sprawach dotyczących miast obejmowała pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej,

            Konstytucja znosiła:

            narzędzia władzy szlacheckiej jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany, wolną elekcję, która w wieku XVIII w ogóle się nie sprawdziła, jej miejsce zastępuje władza dziedziczna, którą po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów.

            W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.

            Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.

          • 2 maja Święto Flagi Państwowej

          • Dzień 2 maja jest Świętem Flagi Państwowej.

            Biuro „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia biało-czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

            Nasza Szkoła postanowiła również świętować!

          • Audycja z Bachmanem

          • Aktorstwo dubbingowe

            W minionym tygodniu odwiedzili nas muzycy Bachmana. Dowiedzieliśmy się, czym jest dubbing, jak zostać aktorem dubbingowym, na czym polega praca dubbingowca, czym różni się dubbing od lektora, jak wygląda casting do filmu, bajki oraz jak należy się przygotować do pracy w studio nagraniowym.

             

            Poniżej pzedstawiamy ciakwostki dotyczące dubbingu.

             

            Jak zostać dubbingowcem?

            Jak zostać dubbingowcem? Praca lektora filmowego — dubbingowca to z pewnością zajęcie pełne wyzwań i ciekawych zadań. Jak rozpocząć karierę dubbingowca? Czym różni się lektor filmowy od dubbingow

            Praca aktora dubbingowego to profesja charakteryzująca się pracą w studiu nagraniowym i pracą z dźwiękiem, z głosem. Oglądając zagraniczne produkcje, często możemy zauważyć, szczególnie w filmach animowanych, że postacie bezbłędnie wypowiadają na ekranie kwestie po polsku, choć film oryginalnie wyprodukowany został za granicą. To właśnie zasługa aktorów głosowych. Na czym dokładnie polega praca z dubbingiem? Czy dubbing to to samo co lektor?

            Aktor dubbingowy — na czym polega praca dubbingowca?

            Zacznijmy od tego, na czym tak naprawdę polega praca aktora dubbingowego. Otóż dubbingowiec to osoba odpowiedzialna za stworzenie polskiej wersji dialogów w zagranicznych filmach lub programach. Mówimy tutaj o stworzeniu ścieżki audio, która idealnie pokrywa się z ruchem ust filmowej postaci. A mówiąc wprost — aktor dubbingowy podkłada swój głos pod obcojęzyczny film. W ten sposób możemy oglądać zagraniczne produkcje, unikając błędów komunikacyjnych, ponieważ oryginalna ścieżka audio zostaje zastąpiona właśnie dubbingiem. Sposób ten jest szczególnie popularny w produkcjach animowanych przeznaczonych dla najmłodszych odbiorców.

            Nagrania dubbingu nie należą do najłatwiejszych, a aktorzy dubbingowi muszą wykazać się całym szeregiem zdolności aktorskich. Dzięki temu są w stanie oddać widoczne na ekranie emocje, załamania głosu lub inne cechy charakterystyczne dla danej sceny. Nagrania odbywają się w wygłuszonym studiu nagraniowym, a dubbingowcy mają do swojej dyspozycji profesjonalny sprzęt, który jest niezbędny do ich pracy. Zdarza się, że aktorzy dubbingowi odgrywają widziane na ekranie scenki całym ciałem, dzięki czemu są w stanie uzyskać odpowiednią modulację głosu, taką jak np. głos zmęczony po bieganiu.

            Czym różni się dubbing od lektora?

            Do tej samej, co dubbingowcy branży, należą lektorzy filmowi. Często te dwa terminy stosowane są zamiennie, jednak oznaczają one dwie różne profesje. Nie da się zaprzeczyć, że są one bardzo do siebie podobne i często się przeplatają. Dodatkowo ścieżki kariery w tych dwóch zawodach są praktycznie takie same. Jednak istnieją też pewne różnice, które wpływają na to, że dubbing i lektor to dwa osobne stanowiska.

            W znacznej większości praca lektora filmowego polega nie na podkładaniu głosu poszczególnym postaciom, ale na „czytaniu” całego filmu. Spokojnym, stonowanym głosem lektor filmowy zajmuje się czytaniem otrzymanych kwestii, w których nie da się wyczuć żadnych emocji. Ponadto w filmach lektorskich oryginalna ścieżka dźwiękowa nie jest zupełnie uciszona, dzięki czemu widz może usłyszeć prawdziwe głosy aktorów. Wykorzystanie umiejętności lektorów jest jednym z najpopularniejszych sposobów tłumaczenia filmów nie tylko filmów dokumentalnych, ale także sensacyjnych, komediowych czy horrorów.

            Najbardziej znani polscy lektorzy to między innymi Tomasz Knapik, czy Krystyna Czóbówna, której głos już zawsze będzie się nam kojarzył z filmami przyrodniczymi.

            Dubbing charakteryzuje się natomiast podkładaniem głosu pod konkretną postać — razem z jej emocjami, czy charakterystycznymi elementami audio. Nie jest to spokojne wyważone czytanie, a aktorski popis zaprezentowany samym głosem. Z racji tego, że dubbing jest dość czasochłonny i wymaga sporych nakładów finansowych, stosowany jest zazwyczaj przy hitach kinowych dla najmłodszych, które mają za zadanie generować ogromne przychody. W tym wypadku czytane kwestie nie są tylko deklamowane, a uatrakcyjniane emocjami, dzięki czemu podłożony głos jest tożsamy z tym co postać robi na ekranie. Często dubbingiem zajmują się aktorzy teatralni lub aktorzy znani z pierwszych stron gazet.

            Dubbing — jak zostać lektorem?

            Jeśli chcesz zostać lektorem lub dubbingowcem nie musisz mieć specjalnego wykształcenia, choć przy tej drugiej profesji warto pochwalić się dyplomem ukończenia szkoły teatralnej, ponieważ niezbędną są tam umiejętności aktorskie. Choć oczywiście może się zdarzyć, że masz wrodzony talent aktorski, wtedy wystarczy dużo ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. Szkoła aktorska da Ci jednak solidne podstawy, a co może i najważniejsze — kontakty. W branży filmowej kontaktu są niezwykle ważne. Dzięki temu, że obracasz się na co dzień w tym środowisku, wiesz kiedy odbywają się castingi lub jaka wytwórnia właśnie szuka lektora, lub dubbingowca.

            Dobrym krokiem prowadzącym do rozpoczęcia wymarzonej pracy są nagrania lektorskie, które umieszczasz w banku głosów. Jest to zbiór głosów, z którego korzystają wytwórnie, gdy szukają odpowiedniego dubbingowca bądź lektora. Jednak zanim wyślesz tam swoje próbki, musisz zadbać o profesjonalne ścieżki dźwiękowe. Bez tego ani rusz. Warto udać się do studia nagrań i wspiąć się na wyżyny swojego kunsztu lektorsko-aktorskiego. Zdarza się także, że sam bank głosów organizuje nagrania otwarte dla chętnych. Podczas tego typu nagrań specjaliści mogą udzielić Ci przydatnych wskazówek lub rad.

            Kolejnym sposobem, aby zostać lektorem lub dubbingowcem jest wzięcie udziału w castingu w studiu nagrań. Kariera lektora często zaczyna się właśnie od castingu, podczas którego zostali wyłowieni najbardziej rozpoznawalni lektorzy. Z racji tego, że lektorzy i dubbingowcy należą do jednej z najbardziej opłacalnych profesji, to osób chętnych, aby zostać lektorem, jest naprawdę sporo. 

            Na czym polega taki casting?

            Castingi są organizowane albo „z ulicy” albo z pomocą banku głosów. Studio nagrań otrzymuje od swojego klienta „list kreatywny”, w którym dokładnie opisane są wymagania dotyczące aktora dubbingowego między innymi jego umiejętności emisji głosu oraz dokładne opisy postaci filmowych, dla których poszukiwani są dubbingowcy. Studio organizuje castingi, na których wybiera wstępną obsadę, która będzie miała szansę podejść do głównego castingu organizowanego już przez samego zleceniodawcę, czyli jedną z wytwórni filmowych.

            Osoby, którym udało się dostać na ten główny casting, muszą zmierzyć się z najbardziej skomplikowanymi scenami filmowymi. Następnie z grupy zostaje wyłonionych kilku kandydatów, którym wytwórnia proponuje angaż. Zazwyczaj im większa produkcja, tym dłużej trwają takie castingi. Może się zdarzyć, że jest to okres nawet kilku miesięcy.

            Dubbing: wymagania

            Do podjęcia pracy jak dubbingowiec lub lektor musisz spełnić kilka podstawowych, obowiązkowych wymagań. Zawód lektora zalicza się do zawodów aktorski, przez co wymagany jest po prostu talent aktorski. Rozmawiając z najbardziej znanymi polskimi lektorami, wszyscy zgodnie twierdzą, że aby zrobić karierę w tej branży, liczy się najpierw talent, a następnie ciężka praca. Oprócz tego kandydaci na dubbingowców lub lektorów powinni zwrócić uwagę na:

            • ćwiczenie emisji głosu
            • poprawną wymowę słów
            • poprawną wymowę specyficznych zestawień liter lub końcówek
            • dobry głos
            • poprawność językową w języku polskim
            • ćwiczenia oddechowe, które pomagają kontrolować układ narządów mowy

            Jeśli chcesz zostać lektorem, który pracuje własnym głosem, musisz stale skupiać się na rozwijaniu umiejętności. Wystarczy trenować swój głos za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Przykładowym treningiem mogą być wszystkie ćwiczenia z zakresu emisji głosu. Wszystkie takie ćwiczenia zaczynają się od rozluźnienia mięśni karku, chwilowe zatrzymanie wdechu oraz odpowiedniej sekwencji ruchów wyginając język.

            Szukając odpowiednich kandydatów ( m.in. w tak zwanych bankach głosów) pracodawcy zwracają uwagę na jeszcze kilka szczegółów, jakim są wada wymowy lub tempo mówienia. Z racji tego, że pracujesz własnym głosem, musi być on pozbawiony niedoskonałości, a przy tym posiadać przyjemny dla ucha ton.

             

          • Festyn „Zabłyśnij na drodze odblaskiem i umiejętnościami”.

          • Fotorelacja z wydarzenia

            7 kwietnia choszczeńscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji zorganizowali festyn przy współudziale Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „Zabłyśnij na drodze odblaskiem i umiejętnościami”. W tym roku reprezentanci szkół podstawowych z Będargowa, Bierzwnika, Choszczna, Łaska, Pełczyc oraz Zieleniewa spotkali się w Szkole Podstawowej w Będargowie im. Jana Pawła II. W wydarzeniu objętym Honorowym Patronatem Starosty Choszczeńskiego wzięło udział 60 uczestników.

            Podczas festynu nie zabrakło również wizyty starosty choszczeńskiego Wioletty Kaszak, która swoim uśmiechem i dobrym słowem dodawała otuchy wszystkim uczestnikom konkursu.

            Głównym celem tego dnia było kształtowanie oraz promowanie wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych i prawidłowych zachowań na drodze. Uczniowie podczas XLIV Powiatowych Eliminacji XLIV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym rywalizowali ze sobą w zakresie wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych walcząc o wspaniałe nagrody.

            Podczas wydarzenia można było zobaczyć pokaz sprzętu policyjnego, Straży Pożarnej i Ochotniczej z Choszczna i 12 Zmechanizowanej Brygady Wojska Polskiego w Choszcznie, pokaz sprzętu Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego ze Szczecina, pokaz bezzałogowego statku powietrznego policjantów z ruchu drogowego KWP w Szczecinie czy prezentację koni z Sekcji Konnej Wydziału Prewencji KWP W Szczecinie. Ciekawą atrakcją dla najmłodszych był pokaz tresury psa policyjnego z KPP w Choszcznie oraz pokaz współdziałania służb podczas inscenizacji wypadku samochodowego.

            Na zakończenie wicestarosta Paweł Szuber, Komendant KPP w Choszcznie Kazimierz Piotrowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Będargowie Beata Nowak, sekretarz Urzędu Miejskiego w Pełczycach oraz Dyrektor Banku GBS w Pełczycach Anna Kochanowicz, wręczyli puchary, medale oraz nagrody rzeczowe.

            W kategorii do 12 lat najlepsze miejsca zajęli:

            1 miejsce Miłosz Trzciński – Szkoła Podstawowa W Łasku

            2 miejsce Lena Chałan – Szkoła Podstawowa w Zieleniewie

            3 miejsce Wojciech Wajda – Szkoła Podstawowa w Zieleniewie

            4 miejsce Kryspin Szymanowski – Szkoła Podstawowa w Łasku

            5 miejsce Antoni Szlawski – Szkoła Podstawowa w Zieleniewie

            6 miejsce Zofia Prokop – Szkoła Podstawowa w Zieleniewie

            Drużynowo najlepsze miejsca zajęły:

            1 miejsce – SP w Zieleniewie

            2 miejsce – SP w Łasku

            3 miejsce - SP nr 1 w Choszcznie

            Najlepsze miejsca w kategorii wiekowej 13+

            1 miejsce Jakub Chałan - Szkoła Podstawowa w Zieleniewie

            2 miejsce Jakub Krzykaczewski – Szkoła Podstawowa w Łasku

            3 miejsce Wiktor Młynarczyk – Szkoła Podstawowa w Zamęcinie

            4 miejsce Adam Orzechowski – Szkoła Podstawowa w Łasku

            5 miejsce Jakub Bujowski – Szkoła Podstawowa w Lubianie

            6 miejsce Anita Jurek – Szkoła Podstawowa w Będargowie

            Drużynowo najlepsze miejsca w tej kategorii zajęły:

            1 miejsce Szkoła Podstawowa w Zieleniewie

            2 miejsce Szkoła Podstawowa w Łasku

            3 miejsce Szkoła Podstawowa w Lubianie

            Dziękujemy organizatorom festynu i gratulujemy wspaniałego wydarzenia!

            Informacje pochodzą w całości ze stony: https://www.facebook.com/powiatchoszczenskiPL

            My ze swojej strony dziękujemy sponsorom dzięki którym, mogliśmy poczęstować wszystkich kiełbaskami i pysznymi kanapkami.

            Sponsorzy - Andżelika Piotr Kielbasa, Janusz Kobryński - Koło Łowieckie Sokół,Ks.proboszcz kan.Karol Wójciak - parafia św. Jadwigi Królowej, w Choszcznie. Dziękujemy Radzie Rodziców na czele z przewodniczącą Panią Weroniką Prus, Panom Piotrowi Prus i Mariuszowi Nowak, Paniom Justynie Urbaniak i Weronice Prus za przygotowanie kiełbasek, Niezawodnym Rodzicom za upieczenie ciasta. Dziekujemy Państwu Aldonie i Bernardusowi Hobbelink, Państwu Justynie i Karolowi Urbaniak za udostępnienie placu.