Z cyklu: Logopeda radzi
Witam, nazywam się Sylwia Dąbrowska, jestem logopedą oraz wychowawcą klasy II w naszej szkole, chciałabym przybliżyć Państwu swoją pracę oraz zagadnienia dotyczące prawidlowego rozwoju mowy dziecka.
Wszyscy rodzice z utęsknieniem wyczekują pierwszego słowa wypowiedzianego przez swoją pociechę. Z biegiem czasu dzieci uczą się kolejnych wyrazów, które następnie łączą w proste zdania. Niestety, nie u wszystkich proces rozwoju mowy przebiega w odpowiedni sposób. Ze wszelkimi problemami z tego obszaru, rodzice udają się do logopedy, czyli specjalisty zajmującego się pomocą w przypadku różnego rodzaju zaburzeniach mowy i upośledzeń.
Logopedia definicja
Logopedia jest nauką, która przede wszystkim zajmuje się rozwojem, kształtowaniem oraz doskonaleniem mowy. To dyscyplina naukowa, która w Polsce funkcjonuje już kilkadziesiąt lat – w międzyczasie powstało m.in. Polskie Towarzystwo Logopedyczne oraz pierwsze placówki, które umożliwiły podjęcie studiów w tym zakresie i przygotowanie do pracy z pacjentami borykającymi się z zaburzeniami mowy.
Kim jest logopeda i jakie wady wymowy leczy?
Logopeda to specjalista, który przygotowuje pomoc w zakresie diagnozy rozwoju mowy oraz terapii różnego rodzaju zaburzeń.
Wybierają się do niego pacjenci, którzy cierpią na wady wymowy, takie jak:
Dyslalia, czyli zaburzenia występujące ze względu na uszkodzenie lub nieodpowiednie ukształtowanie języka, warg czy podniebienia. U niektórych osób występuje tzw. gotyckie podniebienie, które jest wąskie i mocno wysklepione ku górze.
Alalia, czyli dolegliwości występujące z uwagi na uszkodzenie struktur korowych mózgu, które miało miejsce jeszcze przed rozpoczęciem mówienia.
Dysfonia, czyli tzw. chrypka.
Afonia, czyli utrata głosu, która może wyniknąć z uwagi na zaburzenia funkcjonowania krtani. Może występować także ze względu na różnego rodzaju nerwice.
Anartira, czyli zaburzenie mowy polegające na braku umiejętności wydobywania dźwięków ze względu na uszkodzenie warg, krtani, języka czy nerwów odpowiadających za proces mówienia.
Afazja, czyli utrata zdolności mówienia, pisania oraz czytania. Nie wynika ona z uszkodzenia mózgu, lecz wiąże się bezpośrednio z funkcjami językowymi.
Dyzartria, czyli łagodniejsza wersja anartrii, która wynika z dysfunkcji aparatu odpowiedzialnego za mowę.
Parafazja, która cechuje się płynnym mówieniem, lecz przekręcaniem wyrazów lub dobierania złych słów. Zaburzenie to wynika z uszkodzenia kory mózgowej odpowiadającej za mowę.
Zapraszam do śledzenia naszej strony oraz fb.
Co tydzień będą pojawiały się nowe posty z cyklu: Logopeda radzi.