• Pamiętamy

• 19 rocznica śmierci Jana Pawła II

Pamiętamy...

Dziś mija 19 rocznica śmierci naszego patrona, papieża Jana Pawła II. Zmarł w Watykanie, w wigilię niedzieli Bożego Miłosierdzia, 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37.

• 02.04.2024 r.

2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości Autyzmu.

Autyzm jest poważnym zaburzeniem rozwoju dziecka. Jest to zaburzenie neurorozwojowe, związane z nieprawidłową pracą mózgu. Autyzm może się objawiać w różny sposób u poszczególnych osób. Ale bez względu na indywidualną manifestację objawów, wszystkie osoby z autyzmem mają trudności w zakresie relacji społecznych, porozumiewania się, wyobraźni, sztywnością zachowań. Trudności te mogą mieć różny stopień nasilenia. W efekcie niektóre osoby z autyzmem są bardzo głęboko zaburzone – nie potrafią nawiązywać kontaktów z innymi osobami, nie mówią i nie komunikują się w inny sposób (np. mimiką, gestami), mają dużo stereotypowych zachowań, manieryzmów ruchowych, podczas gdy u innych objawy są słabo nasilone i osoby te mogą prowadzić w miarę zwykłe życie. Autyzm jest zaburzeniem, które trwa całe życie. Oznacza to, że z autyzmu się „nie wyrasta”. Autyzm, Zespół Aspergera, autyzm atypowy, całościowe zaburzenia rozwojowe nieokreślone, należą do grupy tak zwanych całościowych zaburzeń rozwojowych (CZR), inaczej określanych jako spektrum zaburzeń autystycznych (ASD).

Oto 12 sygnałów, których nie wolno bagatelizować:

1. Brak kontaktu wzrokowego.

2. Powtarzanie gestów.

3. Powtarzanie tych samych zwrotów.

4. Wrażliwość na bodźce.

5. Słaba koordynacja ruchowa.

6. Samotna zabawa, izolowanie się.

7. Bezpośredniość.

8. Obsesyjne zainteresowanie w jednej dziedzinie.

9. Brak reakcji na imię- niezapamiętywanie imion.

10. Przyzwyczajenie do przedmiotów, unikanie zmian.

11.Napady złości bez przyczyny i wybuchy śmiechu nieadekwatne do sytuacji.

12. Unikanie kontaktu werbalnego i fizycznego.

• Kartki świąteczne

• Od zawsze wiadomo, że aby efektywnie się uczyć warto wykorzystywać jak najwięcej zmysłów i doskonalić wiedzę poprzez ćwiczenie różnych umiejętności. Także manualnych. To taki rodzaj nauki przez zabawę, który dzieciaki najbardziej lubią. Dlatego też ostatnio, uczniowie klasy 7 i 8 wykonywali na lekcji kartki świąteczne oraz poznawali zwyczaje wielkanocne jakie panują w Niemczech. Wszystkie prace były piękne, więc postanowiliśmy się nimi pochwalić.

Uczniowie klasy 7 i 8 wraz z panią Lidią Zawłocką, życzą Państwu Frohe Ostern- Wesołych Świąt