Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest co roku 3 maja i upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) nowoczesna ustawa zasadnicza. Uchwała ta została przyjęta przez Sejm Czteroletni, zwany też Wielkim, i miała na celu naprawę ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz wzmocnienie państwa.
Konstytucja 3 Maja wprowadzała wiele ważnych zmian, takich jak:
• zniesienie liberum veto,
• ograniczenie przywilejów szlachty,
• większą ochronę chłopów,
• wzmocnienie władzy wykonawczej (króla i rządu),
• trójpodział władzy (na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą).
Był to ogromny krok w stronę nowoczesnej demokracji i próba ratowania niepodległości Polski, która w tamtym czasie znajdowała się pod silnym wpływem państw ościennych, szczególnie Rosji i Prus.
Niestety, reformy wprowadzone przez Konstytucję 3 Maja nie zdążyły na dłużej odmienić losów kraju – już w 1795 roku Polska zniknęła z mapy Europy w wyniku trzeciego rozbioru. Mimo to Konstytucja stała się symbolem walki o wolność, niepodległość i nowoczesne państwo.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja ogłoszono świętem państwowym. W czasach PRL święto to zostało zniesione, ale powróciło w 1990 roku i od tej pory znów jest oficjalnym świętem narodowym oraz dniem wolnym od pracy.
W dzisiejszych czasach 3 maja jest dniem uroczystości patriotycznych i religijnych. Odbywają się parady wojskowe, msze święte za ojczyznę, koncerty i wydarzenia edukacyjne. To ważna okazja, by przypomnieć sobie o wartościach takich jak wolność, demokracja, odpowiedzialność obywatelska i patriotyzm.