• „Rodzina. Mając siebie – mamy tak wiele” – konkurs dla uczniów i nauczycieli

          • Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w ogólnopolskim konkursie poświęconym rodzinie, zatytułowanym „Rodzina. Mając siebie – mamy tak wiele”.

            Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów klas IV–VIII publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych a także nauczycieli.

            Zadaniem ucznia jest wykonanie pisemnej pracy konkursowej w formie opowiadania, listu, kartki z pamiętnika, eseju lub rozprawki. Napiszcie o waszych rodzinnych przygodach, o tym, jak lubicie wspólnie spędzać czas, o ważnych wydarzeniach, o relacjach, które sprawiają, że wasza rodzina jest wyjątkowa.

            Zadaniem nauczyciela jest wykonanie scenariusza zajęć lekcyjnych lub scenariusza działań szkolnych poświęconych rodzinie.

            Na prace konkursowe czekamy do 24 czerwca 2022 r. pod adresem: rodzina.ore.edu.pl

          • Konkurs Recytatorski Poezji Religijno-Patriotycznej

          • Dnia 28.05.2022 r. uczennice Hanna Dunkindorf (klasa I), Józefina Janczak (klasa V) oraz Zofia Janczak (klasa VII) reprezentowały szkołę podczas występów w XX Jubileuszowym Diecezjalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijno-Patriotycznej imienia Księdza Prałata Jana Abramskiego w Choszcznie.

            Uczennice otrzymały dyplomy oraz upominki za udział w konkursie.

          • Egzamin 8-klasisty

          • W dniach 24-26 maja uczniowie klasy ósmej naszej szkoły przystąpili do egzaminu ósmoklasisty, który kończy I etap edukacji - szkołę podstawową. W pierwszym dniu uczniowie zmierzyli się z językiem polskim, następnie z matematyką, a zakończyli językiem angielskim. Steres już minął, emocje opadły. 

             

            Trzymamy kciuki za wyniki egzaminu i życzymy powodzenia na dalszym

            etapie nauczania.

             

          • Karta rowerowa

          • Karta rowerowa jest dokumentem, który w razie potrzeby poświadczy o tym, że jej posiadacz dysponuje odpowiednią wiedzą oraz umiejętnościami technicznymi, które pozwalają na bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym. Obowiązek wyrobienia dokumentu dotyczy dzieci, które chcą samodzielnie jeździć rowerem po strefach ruchu, a nawet najbliższym sąsiedztwie.

            Dnia 23.05.2022 r. uczniowie naszej szkoły podchodzili do praktycznej części egzaminu na kartę rowerową. Nie obyło się bez stresu, ale także radości z pozytywnego wniku testu sprawdzającego umiejętności techniczne.

             

          • Powodzenia

          • Drodzy Ósmoklasiści

            W najbliższych dniach rozpocznie się dla Was czas wyjątkowej próby. Kończycie edukację w naszej szkole i przystępujecie do egzaminu ósmoklasisty. Lata zdobywania wiedzy, nabywania wielu niezbędnych umiejętności, realizowania się w działalności pozaszkolnej, wszechstronnego rozwoju intelektualno-osobowościowego pozwolą Wam osiągnąć rezultaty o jakich marzycie.

            Życzymy, aby osiągnięte przez Was wyniki stały się, nie tylko potwierdzeniem rzetelnej wiedzy, jaką zdobyliście w murach naszej szkoły, ale pozwoliły Wam przekroczyć kolejny próg w edukacji. Ufamy, że przystąpicie do egzaminów ósmoklasisty z należytą powagą i rozwagą, godną odpowiedzialności młodego człowieka.

            Drodzy Ósmoklasiści! Zrealizujcie wszystkie swoje marzenia i cele, niech to, co trudne przychodzi Wam z łatwością, a to co na pozór niewykonalne będzie dla Was jedynie drobną przeszkodą na drodze dochodzenia do sukcesów.

            Połamania piór!

            Dyrekcja

            Grono Pedagogiczne, Pracownicy

            oraz Samorząd Uczniowski.

             

          • Egzamin ósmoklasisty 2022

          • Ważne informacje dla uczniów klasy ósmej.

            PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY

            1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego nauczyciel /upoważnieni przez niego nauczyciele (np. wychowawcy klas) są zobowiązani do przekazania uczniom – nie później niż do 24 lutego 2022 r.  kluczowych informacji o egzaminie, w tym przede wszystkim dotyczących:

            a. harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty – zdający powinni wiedzieć, kiedy jest przeprowadzany egzamin w terminie głównym i w terminie dodatkowym (oraz kto przystępuje do egzaminu w terminie dodatkowym)

            b. struktury egzaminu (przedmioty egzaminacyjne; wybór języka obcego nowożytnego; czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów, w tym przedłużenie czasu trwania w przypadku dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu) oraz zakresu sprawdzanych umiejętności

            c. zasad przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (przebieg egzaminu każdego dnia), w tym:

             losowania numeru stolika, przy którym uczeń będzie pracował; należy również

            wytłumaczyć uczniom, że niektórzy ich koledzy i koleżanki będą mieli wskazane

            miejsce, przy którym będą pracować

             kodowania arkusza egzaminacyjnego

             sprawdzania kompletności arkusza egzaminacyjnego

             rozpoczynania pracy z arkuszem po otrzymaniu pozwolenia od nauczyciela

             zgłaszania konieczności skorzystania z toalety

             zasad oddawania arkusza egzaminacyjnego po zakończeniu pracy

            d. sposobu zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi oraz dodatkowego czasu (5 minut) przeznaczonego na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi; należy poinformować uczniów, że instrukcja dotycząca sposobu zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi oraz nanoszenia poprawek na karcie odpowiedzi i w zeszycie zadań egzaminacyjnych będzie również zamieszczona w arkuszu egzaminacyjnym

            e. zakazu wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystania z takich urządzeń w tej Sali

            f. przyborów i materiałów, które zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej; należy również przekazać zdającym, że na egzaminie ósmoklasisty nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników (z wyjątkiem sytuacji, kiedy korzystanie ze słownika zostało przyznane jako forma dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty)

            g. konieczności samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu

            h. możliwości sprawdzenia wyników, jakie uzyskał na egzaminie (sumarycznych oraz za rozwiązanie każdego zadania w arkuszu egzaminacyjnym), w systemie ZIU (www.wyniki.edu.pl) – konieczne jest uzyskanie loginu oraz hasła od dyrektora szkoły, w której przystępuje do egzaminu ósmoklasisty,

            i. możliwości wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej.

            2. Wskazane jest, aby przekazać uczniom, że na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl, w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty) dostępne są:

            a. informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2018/2019 oraz aneksy do tych informatorów obowiązujące w roku szkolnym 2021/2022

            b. przykładowe arkusze egzaminacyjne ( Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2021/2022na stronie CKE)

            c. arkusze egzaminu próbnego

            d. zestawy powtórzeniowe zadań egzaminacyjnych

            e. arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019 2021.

            3. Należy upewnić się, że uczniowie, którzy nie mają obowiązku zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi, wiedzą o tym.

            4. Należy upewnić się, że uczniowie wiedzą, w której sali przystępują do egzaminu; o której godzinie powinni być obecni w szkole.

            5. Przed egzaminem należy przekazać uczniom, że wyniki egzaminu poznają 1 lipca 2022 r., a zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu otrzymają 8 lipca 2022 r.

            W TRAKCIE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

            1. Przed wpuszczeniem zdających do sali egzaminacyjnej należy:

            a. powtórzyć informację o zakazie wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych

            b. upewnić się, że każdy zdający posiada niezbędne przybory i materiały, w tym przede wszystkim długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki – również linijkę

            c. przypomnieć zdającym, aby butelki z wodą stawiali na podłodze, przy nodze stolika, aby przypadkowo nie zalać materiałów egzaminacyjnych.

            2. Należy przypomnieć zdającym, że w trakcie egzaminu ósmoklasisty nauczyciele nie udzielają wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych.

            3. Przed rozpoczęciem pracy z arkuszem należy przypomnieć uczniom o tym, że:

            a. na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym nauczyciel przypomni im o przeniesieniu odpowiedzi na kartę odpowiedzi

            b. po zakończeniu pracy z arkuszem będą mieć dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.

            4. Jeżeli w trakcie egzaminu ósmoklasisty wystąpi konieczność unieważnienia egzaminu z danego przedmiotu z przyczyn określonych w pkt 5.4., procedurę należy przeprowadzić w sposób możliwie dyskretny, nieprowadzący do piętnowania zachowania ucznia.

          • IV Moduł "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”

          • Natalka i Antek robią zakupy! Co znalazło się w ich koszyku?

            Kolejny moduł projektu „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki” już za namii!

            Bohaterowie tym razem zastanawiali się, czy matematyka przydaje się w sklepie, a wraz z nimi uczniowie klasy I. 

            Dnia 18.05.2022 r. uczniowie klasy I realizowali ostatni już IV moduł projektu „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki". Dotyczył on matematyki w sklepie. W trakcie pracy uczniowie wykorzystywali umiejętności matematyczne, związane z czytaniem instrukcji oraz pracy zespołowej.

            W ramach czwartego modułu ,,Matematyka w sklepie” zostały przeprowadzone zajęcia w oparciu o scenariusz i materiały zamieszczone w module. Na początku zajęć uczniowie stworzyli „Notatkę – mapę myśli”. Wiedza ta została zweryfikowana podczas oglądania krótkiego filmu, w którym ukazano zastosowanie matematyki w sklepie. Następnie dzieci przystąpiły do uzupełniania kart pracy.

            Praca nalekcji odbywała się w grupach i związana była z zaplanowaniem właściwych zakupów na ustaloną okazję. Należało wziąć pod uwagę potrzebne składniki, liczbę osób oraz ceny produktów. Głównym zadaniem dzieci było przygotowanie listy zakupów niezbędnych na wyznaczoną okazję z uwzględnieniem budżetu. Praca wykonywana była w grupach. Była to doskonała okazja do kształtowania nie tylko kompetencji matematycznych, ale też społecznych.

            Uczestniczenie w planowaniu wydatków powinno być elementem życia rodzinnego także z udziałem dzieci. Nauka przedsiębiorczości i świadomośc wartości nabywczej pieniądzamają duży wpływ na dorosłe życie, gdzie właściwe gospodarowanie zasobami pomaga w codziennym życiu. Zakupy i wizyta w sklepie są zawsze związane z umiejętnościami matematycznymi. Zarówno zaplanowanie zakupów, ustalenie budżetu, a później płacenie, to nauka matematyki w praktyce. 

             

          • Portret Jana Pawła II

          • Z okazji 102 urodzin naszego Patrona Jana Pawła II, które będą miały miejsce 18.05.2022 r. prosimy,  aby chętni uczniowie wraz z rodzicami wykonali portret Jana Pawła II. 

            Technika dowolna, wielkość dowolna. Czas wykonania do 31.05.2022 r.

            Prace zostaną wywieszone podczas świętowania obchodów 75-lecia Naszej Szkoły. Będzie to też wspaniała okazja, aby porozmawiać z dziećmi kim był, co robił nasz wielki rodak.

             

            Zapraszamy do zabawy!

          • Razem dla Ukrainy

          • Koncert charytatywny „(…) Ludzi dobrej woli jest więcej…”

            Dnia 13.05.2022 r. w Pełczyckim Domu Kultury odbył się koncert charytatywny „(…) Ludzi dobrej woli jest więcej…”

            Było to wielkie wydarzenie kulturalne zorganizowane w geście solidarności z osobami uciekającymi przed wojną. Całkowity dochód zostanie przekazany na pomoc matkom i dzieciom z Ukrainy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

            Podczas koncertu wystąpili reprezentanci Naszej Szkoły.

            Hanna Dunkindrof, Maria Migdalska, Michał Nowak, Bartosz Burda, którzy wykonali piosenkę pt: „Nasz rodzinny świat”

            Oliwia Sokołowska „Drzwi do kariery”

            Sabina Sosnowska „Przyjaźń to poważna sprawa”

            Nadia Krasowska „Tamburyn”

            Zofia Janczak „Pod wiatr”

            Wiktoria Rakowska, Handzel Małgorzata „Ramię w ramię”

            Olimpia Rajch „Szary świat”

            Przybyłym gościom repertuar naszych uczniów przypadł do gustu. Wykonawcy otrzymali gromkie brawa w ramach podziękowania z piękne wykonania utworów muzycznych.

          • Konkurs na " Mola książkowego"

          • Wyniki szkolnego konkursu na „ Mola książkowego”:

            I miejsce Hanna Galant

            II miejsce Nadia Krasowska

            III miejsce Józefina Janczak

            III miejsce Jakub Starostka

             

            Gratulacje!

          • Szkolny finał konkursu " Lekturiada - w poszukiwaniu urody słowa"

          • Dnia 6 maja 2022 r. w naszej szkole odbył się finał konkursu „ Lekturiada – w poszukiwaniu urody słowa”. Do finału konkursu zakwalifikowała się Anita Jurek. Uczennica będzie reprezentowała naszą szkołę na konkursie w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

            Gratulujemy!

          • KONKURS FRASZKA O SZKOLE NA 75-LECIE SZKOŁY

          • Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie na fraszkę o szkole.
            Konkurs realizowany jest w ramach obchodów 75-lecia szkoły.

            Konkursem na fraszkę o szkole postanowiliśmy uczcić 75-lecie powstania naszej szkoły.

            Przedmiotem szkolnego konkursu na fraszkę o szkole jest napisanie fraszki na temat szkoły, uczniów, nauczycieli…
            Do konkursu jeden uczestnik może zgłosić maksymalnie trzy fraszki.
            Utwory muszą być dziełem uczestnika konkursu.
            Utwory nie mogą naruszać godności osób opisywanych.

            Ocenie podlegać będą:

            • umiejętność zastosowania zwięzłej i oszczędnej formy;
            • umiejętność zachowania żartobliwego lub refleksyjnego charakteru fraszki;
            • dobór słów;
            • zastosowanie środków artystycznego wyrazu;
            • oryginalność.

            Prace należy dostarczyć do Pani Sylwii Dąbrowskiej (sala numer 9)  do 27 maja 2022  roku.


            Praca powinna być wydrukowana w formacie A4 (czcionka 14 Times New Roman) i podpisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem uczestnika, oznaczeniem klasy oraz imieniem i nazwiskiem nauczyciela wspomagającego.

            Wszelkich informacji na temat konkursu udziela Pani Sylwia Dąbrowska.

            REGULAMIN KONKURSU W ZAŁĄCZNIKU.

             

          • Konkurs czytelniczy "Lekturiada - w poszukiwaniu urody słowa"

          • Dnia 26 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbył się półfinał konkursu „ Lekturiada – w poszukiwaniu urody słowa”. W półfinale udział wzięli uczniowie wyłonieni w eliminacjach klasowych.

            Do finału zakwalifikowali się: Jakub Starostka, Zofia Janczak, Anita Jurek oraz Józefina Janczak

            Serdeczne gratulacje!

          • 102 ROCZNICA URODZIN JANA PAWŁA II

          • 18 maja 2022 roku przypada 102 rocznica urodzin wielkiego Polaka i wspaniałego człowieka – papieża św. Jana Pawła II, patrona naszej szkoły. Papież Jan Paweł II urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku, a pierwsze lata życia spędził w skromnej kamienicy przy ulicy Kościelnej 7. Podczas chrztu nadano mu imiona Karol Józef. Szkołę podstawową Karol Wojtyła ukończył w 1929 roku, a w 1938 r. średnią i przeniósł się do Krakowa. Rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

            Po wybuchu wojny przerwał studia, a w latach 1940 -1941 pracował fizycznie - w kamieniołomie i zakładach chemicznych. Jesienią 1942 roku Wojtyła wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego. 1 listopada 1946 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Adama Sapiehy, w następnych latach wyjechał do Rzymu na studia teologiczne, a w 1948 r. rozpoczął pracę kapłańską w parafii Niegowić koło Bochni. Studiował równolegle na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i uzyskał doktorat z teologii moralnej. Od 1951 r. wykładał etykę społeczną w seminarium duchownym oraz pracował na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 4 lipca 1958 Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym, a 28 września 1958 konsekrowany na biskupa. Kolejny etap w życiu przyszłego papieża to 30 grudnia 1963, kiedy to otrzymał nominację na arcybiskupa metropolitę krakowskiego. 29 maja 1967 został mianowany kardynałem.

            16 października 1978 został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II.

             

            Aby uczcić tę wyjątkową rocznicę, chcielibyśmy, aby uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami wykonali prace plastyczne przedstawiające postać papieża Jana Pawła II. W ten właśnie sposób mogliśmy wyrazić swoją pamięć, wdzięczność i wielką miłość do Ojca Świętego.

          • Jubileusz 75-lecia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Będargowie

          • Rozpoczynamy obchody jubileuszowe!

            Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie, Pracownicy Szkoły, Absolwenci i Przyjaciele Szkoły w bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Będargowie obchodzi Jubileusz 75-lecia istnienia szkoły. Jest to dla nas czas wspomnień, refleksji i wspólnego świętowania. Jest to chwila, która pozwala spojrzeć wstecz i ocenić realnie przebytą drogę. 75 lat to w wymiarze historycznym okres bardzo krótki, ale w życiu społeczności szkolnej wystarczająco długi, by nie mógł ulec zapomnieniu. Obchody Jubileuszu mają, zatem utrwalić i ocalić od zapomnienia bogatą historię naszej szkoły. Zachowując szacunek dla poprzednich pokoleń i ich dokonań chcemy budować u obecnych uczniów poczucie tożsamości z miejscem zdobywania wiedzy i umiejętności, które wybrali.

            Dbałość o bezpieczeństwo sprawia, że postanowiliśmy wykorzystać nowoczesne technologie i dzielić się z Państwem interaktywnie podejmowanymi inicjatywami. Serdecznie zapraszamy Państwa do uczestnictwa w przygotowaniach i obchodach jubileuszowych oraz spotkania się z Nami na stronie internetowej https://bedargowosp.edupage.org/ gdzie na bieżąco będą relacjonowane wydarzenia związane z obchodami Jubileuszu.

             

            Bądźcie z nami i wspólnie dzielmy ten wyjątkowy czas !